W dniach 27-29 września 2016 roku odbyło się w Magdeburgu spotkanie, podsumowujące tegoroczną edycję międzynarodowego projektu "Kamienie Pamięci", w ramach wymiany młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i Berufsbildende Schulen 1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu.
Podsumowaniu przewodniczyli dyrektorzy partnerskich szkół: Pani Gabriele Lorenz i Pan Tomasz Płochocki, którym towarzyszyli nauczyciele organizujący wymianę: Panie Sylvia Ast i Birgit Hartewig oraz Pan Tomasz Wróblewski.
W konferencji wziął udział Pan Gunter Demnig - autor pomysłu i realizator około 60 000 "Kamieni Pamięci" wmontowanych dotychczas w 21 krajach Europy. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Kassel, członkiem wielu międzynarodowych organizacji artystycznych, a za akcję "Stollpersteine" otrzymał kilkanaście odznaczeń.
"Kamienie Pamięci" montowane są w chodnikach w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiar nazizmu - ludzi, którzy nie mają mogił, gdyż zostali zamordowani w obozach, gettach, więzieniach i innych miejscach okrucieństwa. Gunter Demnig przywraca nie tylko pamięć o nich, ale często i nazwisko ofiarom nazizmu, zdegradowanym w obozach do numeru. Człowiek bowiem zostaje zapomniany, gdy zapomniane zostaje jego imię. W Polsce "Stollpersteine" można spotkać w niewielu miejscowościach m. in. we Wrocławiu i w Słubicach.
W dniu 28 września nauczyciele wraz z młodzieżą z partnerskiej szkoły z Magdeburga, uczestniczyli w uroczystości wmurowania trzech "Kamieni Pamięci" poświęconych rodzinie Steinhardt. W ceremonii wzięli udział członkowie rodziny, przybyli z USA, Wielkiej Brytanii i Australii oraz delegacja z Mińska Mazowieckiego.
Udział delegacji z naszego Powiatu miał na celu przygotowanie oraz organizację wmurowania "Kamienia Pamięci" ofiary nazizmu w naszym mieście, przez autora projektu Pana Guntera Demniga. Uroczystość została zaplanowana na drugą połowę 2017 roku. Mińsk Mazowiecki będzie kolejnym miastem z niewielu w Polsce, gdzie będzie realizowany tego rodzaju projekt.
W programie spotkania podsumowującego występowały również: akcent historii techniki i dawka sportu. Tym razem mogliśmy podziwiać jedyny zachowany, pływający wcześniej po Łabie, łańcuchowy holownik parowy „Gustav-Zeuner” z 1894 roku. Najwięcej emocji wywołał jednak ligowy mecz piłki ręcznej między SC Magdburg i HSG Wetzlar, w którym występowało sześciu wicemistrzów olimpijskich z narodowej reprezentacji Niemiec.
Wymianę młodzieży oraz spotkanie podsumowujące współfinansowała Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Tekst przekazał Pan Tomasz Wróblewski