W dniu 22.05.2019r. czterdziestoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie, podopiecznych Stowarzyszenia Dzieciom Radość” udała się, jak co roku na rajd pieszy. W tym roku, aby uczcić 20 rocznicę powstania Powiatu Mińskiego. Trasa rajdu o długości 6 km przebiegała przez żółty szlak znajdujący się na terenie gminy Siennica- szlakiem dworków nad Świdrem.
Pierwszym punktem naszego rajdu był pobyt uczniów w Muzeum Ziemi Mińskiej. Pan Artur Piętka- kustosz muzeum Ziemi Mińskiej 7 Pułku Ułanów Lubelskich, prowadząc lekcję muzealną zapoznał uczniów z historią powiatu mińskiego. Nasi uczniowie poznali podział administracyjny, demografię powiatu, władzę Zarządu, siedzibę starostwa, nazwiska zasłużonych i obecnych znanych osób. Zaznajomili się również z herbem i flagą powiatu. Dzięki prelekcji p. Artura Piętki młodzież miała okazję poznać historię naszego powiatu oraz obecne zadania publiczne, jakie obecnie wykonują pracownicy Starostwa. W podsumowaniu lekcji przeprowadzono konkurs wiedzy dla uczestników rajdu. Wyłoniono 3 pierwsze miejsca oraz nagrodzono pozostałych uczniów –uczestników rajdu. Sponsorem nagród było Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.
W celu poznania walorów przyrodniczo turystycznych powiatu nasi uczniowie udali się na jedną z największych atrakcji turystycznych Powiatu Mińskiego, ścieżkę Przyrodniczo-Leśną „Najstarsza sosna w Polsce”, która powstała w 2012 r. w leśnictwie Stankowizna. Sosna nazwana Wszebora, ma 360 lat, urosła na wysokość 22 metry przy obwodzie pnia 360 cm.
Tereny powiatu mińskiego to region zieleni i naturalnego krajobrazu z wieloma rezerwatami i obszarami chronionymi. Takim rezerwatem je otaczającymi jest min. Rezerwat „Bagno Pogorzel”, które zwiedziliśmy udając się na szlak pieszy. Przedmiotem ochrony stanowi bagno z otaczającymi go drzewostanami oraz występującymi tam gatunkami roślin i ptaków podlegających ochronie. Stwierdzono co najmniej 53 gatunki ptaków lęgowych.
Wytyczona trasa pieszej wędrówki obejmowała rezerwat „ Wólczańska Góra” „Dolinę Świdra”. Rezerwat „Wólczańska Góra” obejmuje ochroną fragmenty piaskowo-żwirowego ozu – polodowcowej formy wyniesionej wskutek osadzania piasku i żwiru. Ze względu na liczący ok. 150 m.np.m wysokości oz do czasu zalesienia stanowił dobry punkt widokowy na dolinę rzeki Świder. Na szczycie góry uczniowie pochylili się nad samotną mogiłą z II wojny światowej kaprala Piotra Szczuckiego, który zginął pod Wólką Dłużewską. W rezerwacie „ Świder” uczniowie podziwiali bardzo malowniczą rzekę z licznymi meandrami, zakolami, oraz występującą tu bogatą faunę wodną (wydry) i nadbrzeżną oraz bogatą roślinność. Pieszą wędrówkę zakończyliśmy w dworku w Dłużewie, który jest obecnie plenerową siedzibą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przy dworze znajduje się dobrze utrzymany park krajobrazowy z ciekawymi kamiennymi rzeźbami.
Po długim spacerze uczniowie z przyjemnością spożyli obiad w Pizzerii w Siennicy.
Kolejnym etapem edukacyjnej wyprawy naszej grupy była lekcja historyczna w Biurze Rekonstrukcyjno-Technologicznym Zabytkowej Inżynierii w Ptakach. Właściciel biura Zbigniew Nowosielski zaprezentował uczniom pokaz zrekonstruowanych pojazdów z czasów II wojny światowej oraz stroje żołnierzy września. Pojazdy zrobiły duże wrażenie. Największą atrakcją cieszył się samochód ciężarowy typu GAZ-51 oraz Goliath nosiciel ładunków wybuchowych. Pan Zbigniew pięknie opowiadał nie tylko historię swojego taty- żołnierza września 39 i Armii Krajowej, ale przekazał dużo informacji o swojej działalności w ramach Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Oprócz olbrzymiej wiedzy można było dostrzec ogromną pasję i zamiłowanie do historii. Z pewnością taka lekcja wszystkim uczestnikom rajdu zostanie w pamięci przez dłuższy czas.
Nasz wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu- „ 20-lecie powstania Powiatu Mińskiego- odkrywamy walory przyrodniczo-turystyczno powiatu”. Projekt był współfinansowany z budżetu Powiatu Mińskiego, za co podopieczni Stowarzyszenia są bardzo wdzięczni.