„Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości, siewcą przyszłości.”
Henryk Sienkiewicz
Obecny rok szkolny dla społeczności i absolwentów Zespołu Szkól Ekonomicznych jest wyjątkowy ze względu na jubileusz 100-lecia szkoły - technikum w Zespole Szkól Ekonomicznych. Panujący stan epidemiczny spowodował weryfikację planowanych obchodów jubileuszu.
Wydarzeniem rozpoczynającym jubileuszowe obchody jest uroczyste zasadzenia drzewa „pamięci”.
Uroczystość odbyła się w dniu 30 września 2020 r. o godz. 13.00 na terenie szkolnym z udziałem gości.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Wicestarosta Witold Kikolski, Przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu Wojciech Rastawicki, naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Emilia Piotrkowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców Edyta Kuberska, prezes Klubu Absolwentów Ekonom Wiesław Orzechowski, absolwenci różnych szkół i roczników, dyrekcja, nauczyciele, tegoroczni maturzyści oraz uczniowie klasy 1R, kształcący się w zawodzie technik rachunkowości (nowy zawód).
Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor Elżbieta Zofia Wieczorek w swoim wystąpieniu nawiązała do powstania szkoły i jej losów na przestrzeni 100 lat. Szczególnie w kontekście wdzięczności i pamięci dla ludzi którzy ją tworzyli. Starosta Miński pokreślił znaczenie Ekonoma na mapie powiatowej oświaty, a także że absolwentów można spotkać wszędzie w wielu instytucjach, w różnych zawodach i na różnych stanowiskach. Cenne jest, że absolwenci wracają do swojej szkoły i podejmują w niej pracę. Podziękował i życzył dalszych sukcesów i jubileuszy.
Wydarzenie uświetniła młodzież klasy IIID recytacją wierszy „Wysokie drzewa” Leopolda Staffa w wykonaniu Natalii Pożyczki i „Jeszcze się tyle stanie” W. Chylińskiego w wykonaniu Alicji Maciejewskiej.
Ceremonii zasadzenia drzewa symbolu ciągłości i długowieczności dokonali Starosta Miński, Wicestarosta, Dyrektor szkoły, przedstawiciel młodzieży, absolwentów i przewodnicząca Rady Rodziców.
Krótka ale doniosła uroczystość, która rozpoczęła obchody i jest przykładem łączenia pokoleń i ciągłości historii szkoły, którą piszemy my wszyscy, pozwoliła na wyróżnienie tegorocznych maturzystów poszczególnych szkół. Tradycją jest wyróżnianie absolwentów z najwyższą średnią ocen ukończenia nauki statuetką „Złotego absolwenta”. Statuetki otrzymali:
Karolina Bartuszek, technik ekonomista - średnia ocen 5,04.
Adrian Król, technik logistyk - średnia ocen 5,03.
Natalia Gielo, Liceum Plastyczne - średnia ocen 5,18
Anna Ślusarczyk, Liceum Ogólnokształcące, profil matematyczno-geograficzny - średnia ocen 5,56.
Wyróżnienia wręczył Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Uroczystość prowadził Jakub Mazek przewodniczący Samorządu Uczniowskiego i tegoroczny maturzysta.
Jednocześnie uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy plenerowej „100 lat Bitwy Warszawskiej” oraz wystawy „Lata dwudzieste, lata ….” ekspozycja znajduje się na terenie szkoły. Zaproszenie skierowano do wszystkich chętnych.
Srebrny świerk jako „drzewo pamięci” niech rośnie, a znajdująca się obok tabliczka z napisem:
1920-2020
Na pamiątkę jubileuszu 100-lecia powstania szkoły.
W podziękowaniu tym, którzy tworzyli historię naszej Szkoły oraz sercem, talentem i pracą przyczynili się do jej rozwoju.
Absolwenci i Społeczność Zespołu Szkól Ekonomicznych.
niech kolejnym pokoleniom przypomina.
Opracowanie tekstu: ZSE