W dniu 23 września 2020r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie, podopieczni Stowarzyszenia „Dzieciom Radość” w liczbie 40 osób wyruszyła na kolejną wędrówkę pod hasłem „Rajd pieszy po Poleskim Parku Narodowym- bliskie spotkanie z żółwiem”. Poleski Park znajduje się na wschodnich terenach naszego kraju, obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Tutaj uczniowie obejrzeli małe żółwie błotne, znajdujące się w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego. Spacerując po Ogrodzie Dydaktycznym podopieczni poznali niektóre gatunki flory tego ogrodu.
Następnie udaliśmy się do leśnictwa Łowiszów, gdzie zostały przeprowadzone dwie lekcje terenowe „W krainie łosia” oraz „Mierzymy drzewa”. Podczas tych zajęć uczniowie zobaczyli i znaleźli odpowiedź na wiele pytań. Pierwsza grupa miała możliwość zobaczenia śladów zwierząt i poznania jak żyją zwierzęta w lesie, szczególnie łosie. Uczniowie z drugiej grupy zobaczyli gatunki drzew ,jakie rosną w leśnictwie oraz mieli możliwość zmierzyć i ocenić wielkość, wysokość i wiek drzew. Przeprowadzone przez leśniczych zajęcia były aktywną formą zajęć, w których uczniowie mieli szansę dotknąć, poczuć i poznać przyrodę wszystkimi zmysłami.
Kolejnym punktem naszego rajdu było zwiedzanie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu. Pod kierunkiem przewodnika pana Tadeusza Roczniaka uczniowie mieli możliwość zwiedzenia muzeum, ścieżki „Żółwik” z oczkiem wodnym oraz Ośrodka Rehabilitacji zwierząt. W części muzealnej zgromadzone były eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się ścieżka „Żółwik”, na której przewodnik w interesujący sposób przekazał wiadomości dotyczące żółwia błotnego. Wszyscy uczestnicy wypatrywali gdzie skryli się bohaterzy i mieszkańcy tego miejsca. Następnie zwiedzający udali się na ścieżkę, w której znajdują się woliery dla ptaków, służące do czasowego przetrzymywania i rehabilitacji chorych i rannych zwierząt.
Atrakcją naszego rajdu była piesza wędrówka po ścieżce dydaktycznej „Czahary” o długości 6 km. Podczas spaceru uczniowie przemierzali bagna, tereny torfowiskowe i otaczające eksponaty leśne. Dzięki drewnianym kładkom uczestnicy rajdu poznali niezwykłe tajemnice torfowisk, a znajdujące się na trasie przystanki - wieże i platformy były atrakcją turystyczną dla naszych uczniów. Przewodnik dzielił się z uczniami wiedzą na temat otaczającej przyrody i nowinkami. Wszyscy uczestnicy rajdu wypatrywali na trasie ścieżki żurawia - ptaka herbowego oraz łosia – największego ze zwierząt, żyjących na tym terenie.
Po długiej pieszej wędrówce uczniowie z przyjemnością spożyli obiad w restauracji „Drob” w Urszulinie. Dość zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o zdobytą wiedzę uczniowie zakończyli rajd w godzinach wieczornych.
Kolejne już spotkanie z przyrodą odbyło się dzięki realizacji projektu i wsparciu finansowemu ze środków budżetu Powiatu Mińskiego, za co podopieczni Stowarzyszenia są bardzo wdzięczni.
Tekst i zdjęcia: ZSS w Ignacowie