W ostatnich latach w Polsce obserwowany jest znaczny niedobór specjalistycznej kadry medycznej, w tym pielęgniarstwo, które na krajowym rynku pracy jest jednym z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim od kilku lat ma duże problemy ze skompletowaniem odpowiedniej liczby kadry pielęgniarskiej. Ten sam problem dotyczy domów pomocy społecznej prowadzonych przez powiat miński. Członkowie komisji zdrowia i spraw społecznych na czele z Alicją Cichoń przewodniczącą komisji wspólnie z Witoldem Kikolskim wicestarostą, po konsultacjach z Mariuszem Martyniakiem dyrektorem SPZOZ, podjęli próbę rozwiązania tego problemu. Zaproponowali program stypendialny, który ma być formą zachęty dla studentów do podjęcia pracy w mińskim szpitalu.
W związku z tą propozycją Rada Powiatu Mińskiego podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad przyznawania przez Powiat Miński stypendium studentom kształcącym się na kierunku pielęgniarskim – Program Stypendialny „Medyk”.
Uchwała określiła rodzaj, kryteria i sposób przyznawania stypendium oraz warunki wypłacania stypendium dla studentów kierunku pielęgniarskiego, które ma formę pieniężną. Stypendium przyznawane jest na czas trwania nauki po podpisaniu umowy, na mocy której student zobowiąże się do podjęcia pracy na co najmniej 24 miesiące w SPZOZ w Mińsku Mazowieckim lub wybranej placówce DPS prowadzonej przez powiat miński.