Sara Lejman i Magdalena Nogańska z kl. III Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Mińsku Mazowieckim dotarły do ostatniego etapu konkursu przedmiotowego Mazowieckiego Kuratorium Oświaty z języka polskiego i uzyskały tytuł finalistek. To bardzo duże osiągnięcie. Reprezentantki salezjańskiego gimnazjum są jednocześnie jedynymi uczennicami z terenu całego powiatu mińskiego, które zaszły tak daleko i znalazły się wśród 369 najlepszych gimnazjalistów w województwie mazowieckim.
Sukces Sary i Magdy to przede wszystkim owoc ich ciężkiej pracy. Dziewczęta przez wiele miesięcy zgłębiały tajniki języka polskiego i wiedzy o kulturze. Wczytywały się w najdrobniejsze szczegóły lektur z kanonu, obowiązującego na kolejnych etapach zmagań prymusów, a trzeba zaznaczyć, że zakres wymagań stawianych przed uczestnikami konkursu znacznie wykraczał poza program merytoryczny nauczania języka polskiego w gimnazjum. Dość wspomnieć o lekturach, których znajomością oraz umiejętnościami interpretacji i analizy wykazali się w tym roku gimnazjaliści, biorący udział w konkursie, jak: opowiadania Antoniego Czechowa, komedia Mikołaja Gogola pt. "Rewizor", powieść psychologiczna Josepha Conrada "Lord Jim", powieść Romaina Rollanda "Colas Breugnon", powieść historyczna Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem", antyutopia George'a Orwella "Rok 1984", literatura faktu "Szkice spod Monte Cassino", a także poezja przedstawiciela Nowej Fali Adama Zagajewskiego i przedwojennego katastrofisty Józefa Czechowicza i wiele innych. Do tego znajomość takich dzieł dziesiątej muzy, jak: "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsesego czy "Boże Narodzenie" w reż. Christiana Cariona. Nie zapomnijmy też o umiejętnościach interpretacji i analizy dzieł sztuki, w tym malarstwa symbolicznego Jacka Malczewskiego i Witolda Wojtkiewicza oraz kubistycznego Pabla Picassa.
Przygotowania do konkursu to także forma rozwoju. Sara i Magda są bohaterkami, bo podjęły trud nauki. Wiedza i umiejętności, jakie zdobyły, to wartość, która na pewno nieraz będzie procentować. Duma rozpiera opiekuna merytorycznego uczennic, Dianę Gajc-Piątkowską, która wspierała dziewczęta w przygotowaniach do intelektualnych zmagań prymusów wśród mazowieckich talentów.
Informację przesłał Zespół Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim