W dniu 29 listopada 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, w trakcie którego omówiono następujące zagadnienia:
- Ocena stanu przedsięwzięć profilaktycznych podejmowanych przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Analiza istniejącej organizacji ruchu w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (i jego efektywności) na podstawie odnotowanych zdarzeń na drogach publicznych powiatu mińskiego.
- Opinia na temat projektu budżetu powiatu mińskiego na 2023 rok w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Zaprezentowanie projektu ,,Planu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na 2023 rok”.
W posiedzeniu uczestniczyły następujące osoby:
- Pan Antoni Jan Tarczyński – Starosta Miński,
- st. bryg. Krzysztof Komorowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Marek Sęktas – Prokurator Rejonowy w Mińsku Mazowieckim,
- asp. sztab. Paweł Florczuk – Naczelnik Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- asp. sztab. Rafał Ciborowski – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Marcin Tomasz Jakubowski – Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki,
- Pan Arkadiusz Czyżewski – Burmistrz Kałuszyna,
- Pan Tomasz Górny – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Arkadiusz Wilk – Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Adam Kulma – Kierownik Rejonu Mińsk Mazowiecki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,
- Pan Grzegorz Gil – przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych w Mińsku Mazowieckim,
- Pani Maria Albrechcińska-Oleksiuk – psycholog Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Andrzej Belkiewicz.
W pierwszym punkcie porządku obrad, Komisji zostały przedstawione dane statystyczne dotyczące zdarzeń drogowych na terenie powiatu mińskiego oraz przedsięwzięcia profilaktyczne podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w zakresie zapewnienia efektywnej organizacji ruchu drogowego mającej na celu zagwarantowanie bezpiecznego przemieszczania się pojazdów i pieszych po drogach powiatu mińskiego.
Komisja została również zapoznana z najistotniejszymi determinantami warunkującymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym, aktualnym stanem dróg na terenie powiatu mińskiego oraz z działaniami służb i instytucji prowadzonymi na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Komisja zaakcentowała złożoność ww. problematyki (tj. wpływ na liczbę zdarzeń wielu czynników takich jak: jakość oznakowania i organizacji ruchu, stan techniczny pojazdów, dróg, umiejętności kierowców itp.), podkreśliła istotę ścisłej współpracy instytucji samorządowych, policji oraz innych podmiotów (zarządcy dróg, firmy zajmujące się projektowaniem organizacji ruchu drogowego itp.) ukierunkowanej na systematyczne i wieloaspektowe działania organizacyjne i profilaktyczne (w tym rzeczowa analiza organizacji ruchu na etapie projektowania, przegląd zatwierdzonych stałych organizacji ruchu, propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, organizacji turniejów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dystrybucja kamizelek, opasek odblaskowych itp.) zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu mińskiego.
W kolejnych punktach posiedzenia, Komisja wyraziła pozytywną opinię na temat projektu budżetu powiatu mińskiego na 2023 rok w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zapoznała się z projektem Planu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na 2023 r., który zakłada 4 posiedzenia Komisji.