UCHWAŁA Nr XLI/452/23 RADY POWIATU MIŃSKIEGO z dnia 6 września 2023 r. w sprawie apelu dotyczącego sytuacji ekonomicznej szpitali powiatowych
Na podstawie § 13 ust 2 Statutu Powiatu Mińskiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XV/176/16 Rady Powiatu Mińskiego z dnia 22 czerwca 2016 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Mińskiego (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2020 r. poz. 5189) uchwala się, co następuje:
§ 1. 1. Apeluje się o wprowadzenie systemowych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia.
2. Apel stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Uchwałę doręcza się:
- Prezesowi Rady Ministrów,
- Ministrowi Zdrowia,
- Wojewodzie Mazowieckiemu,
- Posłom na Sejm RP z okręgu wyborczego nr 18,
- Senator RP z okręgu wyborczego nr 47,
- Marszałkowi Województwa Mazowieckiego,
- Burmistrzom Miast i Wójtom Gmin z terenu powiatu mińskiego,
- Radom Miast i Gmin z terenu powiatu mińskiego.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do UCHWAŁY Nr XLI/452/23 RADY POWIATU MIŃSKIEGO z dnia 6 września 2023 r.
Apel Rady Powiatu Mińskiego w sprawie wprowadzenia systemowych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia
Rada Powiatu Mińskiego, jako podmiot tworzący dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, kierując się bezpieczeństwem i dobrem mieszkańców powiatu mińskiego oraz mieszkańców całego kraju, apeluje o wprowadzenie systemowych rozwiązań w związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną szpitali powiatowych, w tym SPZOZ w Mińsku Mazowieckim.
Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli stanowi bardzo wysoką wartość i jest chronione prawem, bowiem art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Szpitale powiatowe są niezbędnym ogniwem systemu ochrony zdrowia w Polsce. Ze względu na wysoką inflację, rosnące koszty energii, presję płacową i zbyt niską wycenę świadczeń opieki zdrowotnej w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia, sytuacja szpitali powiatowych jest niezmiernie trudna i pogarsza się.
Przychody SPZOZ w Mińsku Mazowieckim ze sprzedaży usług medycznych na rzecz NFZ nie pokrywają kosztów działalności operacyjnej, co skutkuje rosnącym zadłużeniem i deficytem. Strata finansowa wynosi blisko 10 mln zł na koniec lipca 2023 roku. Szpitalowi grozi całkowita destabilizacja finansowa. Sytuacja dla naszej placówki jest patowa.
Obecnie brak jest rozwiązań systemowych, które miałyby ją poprawić. Katastrofalne dla sytuacji finansowej szpitala było włączenie od 1 lipca w wycenę świadczeń wszystkich środków przekazywanych przed 1 lipca 2022 r. na podwyżki wynagrodzeń tzw. odrębnymi strumieniami, co w konsekwencji doprowadziło do utraty płynności finansowej. Luka w finansach doprowadzi do tego, że SPZOZ w Mińsku Mazowieckim rok 2023 zakończy z wynikiem finansowym na szacowanym poziomie około 20 mln zł straty. Obecnie Dyrektor SPZOZ w Mińsku Mazowieckim, chcąc zapewnić ochronę zdrowotną mieszkańcom powiatu, jest zmuszony korzystać z rozwiązań tymczasowych i doraźnych, jakimi są pożyczki.
Szpital nie upora się z problemem finansowym bez nowych rozwiązań systemowych. Potrzebne są rozwiązania, które przede wszystkim uregulują kwestie związane z:
- wyceną świadczeń medycznych współmiernie do realiów,
- oddłużeniem szpitali,
- określeniem mapy potrzeb zdrowotnych na terenie województwa mazowieckiego i dostosowaniem do niej działalności poszczególnych szpitali,
- ustaleniem maksymalnego wynagrodzenia dla personelu medycznego.
Aby system ochrony zdrowia nie uległ załamaniu, konieczna jest korekta działań z poziomu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Wobec stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych sygnatariusze niniejszego apelu żądają podjęcia natychmiastowych działań w zapewnieniu właściwego finansowania oraz pełnego pokrycia wzrostu kosztów funkcjonowania SPZOZ w Mińsku Mazowieckim, a także decyzji Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą na poprawę warunków finansowych funkcjonowania szpitali w całym kraju. Nasze prośby o natychmiastowe działanie od kilku miesięcy (stanowisko Rady Powiatu Mińskiego wyrażone uchwałą Nr XXXVII/394/22 z dnia 21 grudnia 2022 r., stanowisko Konwentu wójtów i burmistrzów oraz starosty powiatu mińskiego w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego sytuacji ekonomicznej szpitali powiatowych w tym Szpitala Powiatowego w Mińsku Mazowieckim z dnia 24 lutego 2023 r.) pozostają bez konkretnych rozwiązań.