Darmowe porady w różnych sprawach świadczone są przez liczne instytucje i stowarzyszenia w Polsce. Udzielane są, między innymi: porady prawne, obywatelskie, podatkowe, pedagogiczne, psychologiczne, z zakresu praw konsumenta, praw obywatela, pacjenta i dziecka, praw osób pokrzywdzonych przestępstwem czy też osób pozostających w sporze z instytucjami rynku finansowego.
Przypominamy, że pełną i aktualną informację, gdzie udać się po pomoc oraz kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać, można znaleźć na prowadzonej przez każdego starostę liście jednostek nieodpłatnego poradnictwa. Sporządzanie i aktualizowanie tej listy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Lista składa się z dwóch części. Część pierwsza obejmuje dane takich podmiotów, jak: miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, instytucje ubezpieczeń społecznych, krajowa informacja skarbowa, rzecznicy praw obywatelskich, praw dziecka , pacjenta, rzecznik finansowy i wiele innych, natomiast część druga zawiera listę punktów darmowych porad prawnych i porad obywatelskich zlokalizowanych w danym powiecie.
Lista jednostek dostępnych dla mieszkańców naszego powiatu opublikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Mińskiego w zakładce „Nieodpłatna pomoc prawna nieodpłatne poradnictwo obywatelskie”
(link do listy:
Wywieszona jest również we wszystkich punktach darmowych porad prawnych i obywatelskich w powiecie mińskim.
Kliknij na grafikę, aby przejść do listy: