Zespół Szkół Salezjańskich zaprasza do zapoznania się z relacjami ze spotkania z pisarką Anną Niedzielą - Strobel, przygotowanymi, przez uczennice Szkoły: Karolinę Łućko z kl. VI i Weronikę Turek z kl. V.
Pani Anna Niedziela-Strobel - niezwykły gość w niezwykłym dniu
Tegoroczny Dzień Kobiet zaznaczył się wyjątkowo! Właśnie 8 marca 2017 roku mieliśmy zaszczyt gościć niezwykłą PANIĄ. W uroczyście przygotowanej sali tanecznej Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. D. Savio w MińskuMazowieckim /podium, tablice ukazujące osiągnięcia itp./odbyło się spotkanie z wyjątkową, ujmującą, młodą osobą, autorką utworów dla dzieci, Anną Niedzielą-Strobel. Na spotkanie przybyli uczniowie klas IV – VI.
Na początku nasz gość opowiedział o swoim życiu. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale nie zamyka się jedynie w tej problematyce. Lubi wszechstronność i dlatego pełni w życiu wiele ról. Pracuje zawodowo, jest dyrektorem do spraw marketingu, reklamy, a przy tym interesuje się historią, architekturą, trochę rysunkiem. Kocha Hiszpanię i piesze wędrówki, szczególnie po górskich szlakach. W 2010 roku, razem z 6-letnią wówczas córką, przeszła odcinek hiszpańskiej Drogi Świętego Jakuba – Camino de Santiago o długości 202,5 kilometra. Potem stwierdziła, że niespodziewanie jej wielką pasją stało się pisanie bajek i książek dla dzieci. Tę pasję wyzwoliła w niej właśnie córka Marysia podczas pielgrzymki po Hiszpanii. Pomysł rozwinął się również na warsztatach, na które chodziła wraz z ową dziewczynką. Potem okazało się, że potrzebna była osoba, która napisze bajkę, a dzieci na jej podstawie stworzą film. I tak w 2012 roku powstała bajka „O bocianie Dziwaku i żabie Marzycielce” do animacji przez dzieci, za którą pani Anna otrzymała I miejsce w konkursie Fundacji „ę”. Jej następnym literackim wyzwaniem był utwór napisany wierszem pt.„Historia srebrnej łyżeczki”, wyróżniony w konkursie Wolska Bajka. Kolejnym jej dziełem okazała się bardzo ciepła opowieść „O wodniku Radomsku, co chciał być pożyteczny”, która w 2013 roku zdobyła II miejsce w konkursie na bajkę o Radomsku.
Swoimi utworami pani Anna stara się uczyć, wychowywać, bawić, ale również przybliżać dzieciom historię Polski. I dlatego w 2014 roku powstała jej pierwsza historyczna książka dla dzieci „Poczet królów i książąt polskich”. Poprzez zabawne, krótkie opowiadania - dzieci poznają portrety polskich władców.
Również w 2014 roku ukazała się książka dla dzieci „O Ince, która zachowała się jak trzeba”. Opisuje ona tragiczną historię nastoletniej dziewczyny – żołnierza, którą naprawdę warto poznać.
Potem nadszedł czas na zadawanie pytań. Wśród wielu, które padły, jedno z nich - według mnie najważniejsze - brzmiało: „Skąd wziął się pomysł na napisanie książki o Ince?” Pani Anna powiedziała, że wcześniej nie znała historii Inki. W pewnych okolicznościach poznała ludzi z Fundacji Niepodległości. Stali się jej bardzo bliscy. To właśnie oni zainicjowali świętowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych. Szerzą pamięć o tych patriotach w różny sposób. Wydali płytę „Panny Wyklęte”. Wtedy poznała postać I. Siedzikówny. To stało się impulsem do napisania książki o Ince, przeznaczonej dla młodych odbiorców. Było to wielkie wyzwanie, ponieważ należało najpierw odpowiedzieć na pytanie: Jak napisać o zdradzie i zbrodni, by nie zranić kształtującej się świadomości dziecka, a uwrażliwić na trudne sprawy naszej ojczyzny.
- Myślę, że zadanie się udało, ponieważ często słyszy się opinię ,iż dzieci „pochłaniają” tę książkę w jeden wieczór, a później rozmawiają o niej z rodzicami. Istotne są też względy księgarskie – nakład został wyczerpany.
A oto przecież właśnie chodziło, by czytano… – stwierdziła na zakończenie pani Anna.
Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Potem były już tylko zdjęcia, autografy i nasze własne odczucia.
Takie chwile są niezwykle pożyteczne. Uczą nas, wychowują i mówią, że:
- historia nie musi być nudna,
- w życiu warto podejmować różne wyzwania i starać się wykonywać je do końca,
- niemożliwe staje się możliwe, jeśli w to uwierzymy.
Spotkanie z panią Anną Niedzielą – Strobel, piękną i mądrą kobietą - na długo pozostanie w mojej pamięci. Wznowień książek tej autorki będę wypatrywała w księgarniach. Nowych – nie przegapię.
Karolina Łućko, kl. VI
Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim
Z Anną Niedzielą -Strobel o Ince i nie tylko
8 marca na drugiej godzinie lekcyjnej odbyło się bardzo interesujące spotkanie autorskie z panią Anną Niedzielą-Strobel, autorką między innymi książki pt. ,,O Ince, która zachowała się jak trzeba”.
Pani Anna opowiedziała nam o swojej historii z książkami i odpowiadała na zadawane przez nas pytania. Zawodowo jest dyrektorką do spraw marketingu, natomiast prywatnie matką dwóch córek, które zainspirowały ją do napisania opowieści. Zainteresowania humanistyczne autorka odkryła już w latach najmłodszych, kiedy to wykazywała fascynację przedmiotami szkolnymi, takimi jak historia i język ojczysty. Wówczas jej ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu była biblioteka, a zajęciem - czytanie różnorakich książek oraz pisanie pamiętników.
Pierwsze opowiadania napisała na konkursy powiatowe i wojewódzkie. W jednym z nich zdobyła drugie miejsce. Jej przyjaciele pracujący w organizacji historycznej zaproponowali napisanie książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci. Zadanie było trudne, ale pani Ania podjęła się tego wyzwania, książkę o Ince pisała ponad pół roku, ale praca, której była całkowicie oddana, została wynagrodzona. Poszerzyła wiedzę małych czytelników i spowodowała, że bohaterce książki oddawana jest cześć.
Autorka ma wiele zainteresowań, między innymi są to podróże. Uwielbia Barcelonę i często do niej wraca. Kocha spacerować i uprawia rozmaite sporty np. tenis, taniec towarzyski, spinaczkę po górach lub narciarstwo.
Pani Ani zostały zadane liczne pytania, czasem nawet odbiegające od tematu. Niektóre były dość zabawne np. ,,Czy lubi pani kawę INKĘ?” lub ,,Czy na ulicy proszą panią o autograf?”. Na początku większość osób poruszała tematy dotyczące samego procesu pisania książki, czy też kreatywności, później jednak pytania dotyczyły bardziej ogólnych spraw. Było to miłe. Świadczyło o powstającej więzi między autorką i czytelnikami.
Podziękowaliśmy pani Annie Niedzieli-Strobel za miłe i ubogacające spotkanie, które na pewno pomoże nam w przyszłości, jak nie w życiu zawodowym, to na pewno na lekcjach języka polskiego.
Weronika Turek, kl. V
Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim