Tegoroczna akcja promocyjna pod hasłem „Dziewczyny na Politechnikę” ma na celu przełamanie stereotypów w myśleniu i zachęcić uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
Uczennice klasy I i II Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim wybrały się w czwartek 30 marca 2017 r. na dzień otwarty dla dziewczyn na Politechnikę Warszawską. Uczelnia oferowała wiele ciekawych "damskich" wykładów, które obejmowały szeroko rozumianą tematykę kobiecą: modę, zdrowie, kosmetyki oraz kuchnię. A wszystko przedstawione było od strony naukowej. Wykłady miały zachęcić dziewczęta do studiowania na uczelni technicznej.
Spotkania naukowe zostały podzielone na kilka paneli tematycznych. Tematem pierwszego wykładu dr Kingi Kurowskiej była droga, jaką przebyła po nauce na uczelni technicznej. Jest ona teraz kierownikiem Działu Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Drugim wykładowcą był Dariusz Aksamit, fizyk medyczny, doktorant z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Opowiedział o kuchni jako domowym laboratorium. Następną prezentację przeprowadziła dziennikarka magazynu “Klaudia” Anna Protas, która opowiedziała , jaki wpływ ma moda na zdrowie kobiet, jak łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku i jak ze ,,Śnieżki” nie zmienić się w ,,czarownicę”, i na czym polega różnica między nimi. Potem był czas na chwilę relaksu i odpoczynku. Przed nami wystąpił Teatr Improwizowany w przedstawieniu “Bez klepki”. Artyści bez przygotowania prezentowali scenki z miejsc, które wybierały uczestniczki. Kolejny wykład prowadziła prof. Teresa Zielińska - wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej. Pokazała, jak wiele może dać nam studiowanie na kierunkach technicznych, jak wiele podróży się z tym wiąże, jak wiele świata można zwiedzić podczas pracy. Ostatnią występującą była Karolina Marzantowicz z IBM (ang. International Business Machines Corporation; – jeden z najstarszych koncernów informatycznych). Prezentacja miała na celu ukazanie zwykłej niezwykłej kobiety na wydziałach informatyki w wielkich firmach. Praca w takich instytucjach pozwala na zdobywanie sukcesów i podróżowanie po całym świecie. Po zakończeniu wykładów dziewczyny zostały zaproszone na zupę pomidorową, miały też możliwość zwiedzenia gmachu głównego Politechniki.
Była to niepowtarzalna szansa spotkania się z pracownikami, studentami i absolwentami uczelni. Okazja do dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Politechnika Warszawska oferuje szeroki wachlarz wydziałów, każdy z umysłem ścisłym znajdzie coś dla siebie. Zdaniem uczestniczek wyjazdu, przyczynił się on do zwiększenia ich zainteresowania naukami ścisłymi.
Informację przygotowała
Natalia Wójcicka, uczennica klasy I
Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego
im. Ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim