Projekt „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowany jest ze środków PO WER . Po zakwalifikowaniu się wniosku w programie Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1 Mobilność edukacyjna młodzież i kadra nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr2 im. Powstańców Warszawy wzięła udział w projekcie pt. „Integracja Zawodowa w Europie kluczem do sukcesu”.
Wniosek obejmował 48 uczniów Technikum w zawodach Informatyk, cyfrowe procesy graficzne, elektryk, elektronik, mechatronik oraz 6 nauczycieli. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 106.002 EURO. Czas trwania projektu, to okres od 01.11.2016 do 31.10.2017. Partnerem naszym była organizacja Mobility Friends w Barcelos, Portugalia. Projekt podzielony jest na trzy etapy:
- Okres przed mobilnością.
- Okres mobilności.
- Działania ewaluacyjne i upowszechnianie po zakończeniu wyjazdu.
Okres przed mobilnością uczestników projektu zawiera przygotowanie językowe i kulturowo –pedagogiczne. Grupa uczniów i nauczycieli z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła w kursie języka portugalskiego oraz w warsztatach kulturowo – pedagogicznych
Mobilność uczestników projektu odbyła się w dniach 19.03.2017 – 08.04.2017r. Miejscem docelowym była miejscowość Barcelos w Portugalii.
Po zakończeniu wyjazdu nadszedł czas ewaluacji i upowszechniania. Jedną z form było zaprezentowanie wyników praktyk uczniowskich i Job Shadowing nauczycieli.
17 maja b.r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim odbyło się pierwsze podsumowanie udziału szkoły w projekcie „INTERGRACJA ZAWODOWA W EUROPIE KLUCZEM DO SUKCESU”. Projekt wpisany jest w wizję rozwoju placówki. Spotkanie podsumowujące rozpoczęła koordynator projektu Pani Joanna Wójtowicz, która poprosiła Dyrektora ZSZ nr 2 Pana Tomasza Płochockiego o przywitanie zaproszonych gości, wśród których byli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Wicestarosta Krzysztof Płochocki, Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Emilia Piotrkowicz, Radni Powiatu Zdzisław Tarczyński i Leonard Zdanowicz, Prezes ZNP Pan Stanisław Mejszutowicz, rodzice uczestników projektu, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły, prasa i telewizja lokalna. Po tym wstępie, pani koordynator opowiedziała ogólne założenia realizowanego przedsięwzięcia. Podkreśliła fakt, że wniosek mimo dużej konkurencji został zakwalifikowany do realizacji, m.in. dzięki dogłębnemu rozeznaniu możliwości rozwoju szkolnictwa zawodowego na terenie naszego powiatu oraz celnemu trafieniu w oczekiwania uczniów i rodziców.
W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali przebieg własnych praktyk w Portugalii. Podkreślali, że było to podróż ich życia. Wielu z nich po raz pierwszy leciała samolotem, dokonywała odprawy biletowej. W przydzielonych zakładach pracy zamieniali wiedzę na praktykę. Nabywali nowych umiejętności zawodowych, ale także językowych. Okazało się że język angielski nie jest tak bardzo popularny w Portugalii i muszą używać języka portugalskiego, którego podstawy poznali na kursach przygotowawczych do wyjazdu. Mieszkanie przez 3 tygodnie w kampusie z rówieśnikami z innych krajów było także okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania innych kultur. Czas po pracy spędzali aktywnie na basenie lub boisku, a w weekendy na wycieczkach m.in. do Porto, Bragi, Ponte de Lima, nad ocean, czy w Barecelos gdzie mieszkali. Wszyscy uczestnicy praktyk stwierdzili, że absolwenci naszej szkoły mogą spokojnie znaleźć swoje miejsce na europejskim rynku pracy, będąc tam cenionymi fachowcami.
Po wystąpieniu uczniów, relację z realizacji działania Job Shadowing mobilności kadry kształcenia zawodowego przedstawił Dyrektor Tomasz Płochocki. Grupa sześciu nauczycieli, w czasie kiedy młodzież pracowała w swoich firmach, zapoznała się z systemem kształcenia zawodowego w Portugalii. W tym celu nauczyciele odbyli spotkania w szkołach rozmawiając z dyrektorem, kierownikiem ds. doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz spotkali się z wiceprezydent Barcelos. Dyrektor omówił system kształcenia Portugalii, przedstawił status nauczycieli na tamtejszym rynku pracy, podkreślając różnice ale i wskazując podobieństwa.
Po tych relacjach, przystąpiono do wręczenia uczestnikom projektu certyfikatów oraz pamiątkowych zdjęć, a nauczycielom wręczono statuetki z podziękowaniem. Głos zabrał Starosta Miński, który stwierdził, ze Zarząd Powiatu zawsze wspiera cenne inicjatywy, a do takich niewątpliwie należy realizowany przez ZSZ nr 2 projekt.
Na podsumowaniu spotkania pani koordynator przedstawiła plany na przyszłość i zapowiedziała, ze został złożony wniosek na realizację kolejnego projektu. Wniosek już uzyskał pozytywną ocenę i jest bardzo duża szansa, że przejdzie do realizacji.
Projekt zakończy się 31.10.2017 roku. Korzyści wynikające z udziału w projekcie mogą okazać się długofalowe nie tylko dla uczestników ale i całej instytucji jaką jest szkoła. Zadania, jakie postawili sobie uczestnicy projektu, wpisują się w wizję naszej szkoły.