Znamy już siedmiu laureatów, którzy 8 czerwca 2017 r. dołączyli do grona osób wyróżnionych statuetkami Nagrody Powiatu Mińskiego „Laura”. Organizatorami tegorocznej gali Nagrody, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim byli: Przewodnicząca Rady Powiatu Mińskiego Anna Czyżewska oraz Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Wśród zdobywców tegorocznych statuetek znaleźli się: Pani Lidia Wilczyńska (nauka i oświata), Pan Dariusz Kowalczyk (kultura i sztuka), Klub Dawnych Motocykli „Magnet” (sport), firma BAGS Sadoch & Gąsior Sp. j. (rozwój przedsiębiorczości), Caritas Diecezji Warszawsko - Praskiej (działalność społeczna na rzecz wspólnoty powiatowej), Państwo Bożena i Jacek Grasiakowie (rolnictwo i ochrona środowiska) oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrówka” (nagroda za osiągnięcia zbiorowe w kategorii kultury i sportu).
PANI LIDIA WILCZYŃSKA W KATEGORII NAUKI I OŚWIATY
jest osobą niezwykle aktywną na wielu polach działalności, zarówno zawodowej, jak i społecznej. Od dwudziestu lat pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim. Przygotowała swoich uczniów do niezliczonej ilości zawodów i turniejów o zasięgu powiatowym i regionalnym w różnych dyscyplinach sportowych, działania te zaowocowały wysokimi miejscami w klasyfikacjach tak indywidualnych jak i zespołowych. Jako aktywny nauczyciel bierze udział w opracowywaniu dokumentów programowych szkoły i systemów oceniania. Jest również szeroko znana w środowisku lokalnym jako działaczka społeczna. Współpracuje ze Szkolnym Kołem Wolontariatu i czynnie uczestniczy w świątecznych akcjach zbiórki żywności „Szlachetna paczka” oraz organizacji zbiórek odzieży dla dzieci z ubogich rodzin. Za swą pracę otrzymała nagrody: Dyrektora Szkoły i Starosty Mińskiego.
PAN DARIUSZ KOWALCZYK W KATEGORII KULTURY I SZTUKI
Jest dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Halinowie, działaczem kultury i organizatorem wydarzeń, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez w powiecie mińskim. Rocznie jest to ok. 50 imprez, spośród których najbardziej znane są: Święto Miasta i Gminy Halinów, Jarmark Okuniewski, Bieg Rycerza Okunia, Powiatowy Przegląd Piosenki Znanej i Nieznanej STRUNA, Imieniny Haliny, cykl koncertów w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i wiele innych. Laureat jest również redaktorem naczelnym pisma gminnego, realizuje liczne zadania z zakresu informacji i promocji gminy Halinów. Aktywnie wspiera szkoły, organizacje pozarządowe i sportowe w organizacji imprez kulturalnych i sportowych. Jego zaangażowanie przynosi korzyści nie tylko jego macierzystej gminie, ale także całemu powiatowi mińskiemu.
KLUB DAWNYCH MOTOCYKLI MAGNET W KATEGORII SPORTU
Organizator szeroko znanych w powiecie i w kraju, rajdów zabytkowych motocykli. Mazowiecki Rajd Weteranów Szos, ich flagowa impreza, corocznie ściąga do powiatu mińskiego gości z całego kraju. Towarzyszy mu cykliczne wydawnictwo, które stanowi przewodnik turystyczno-historyczny po ciekawych miejscach powiatu, związanych z trasą danej edycji Rajdu. W 2015 r. Polski Związek Motorowy podniósł Rajd do rangi motocyklowych Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Równie wielką popularnością cieszy się Zlot Zabytkowych Motocykli „Warkot”. Oba te wydarzenia mają także charakter społeczny, towarzyszą im akcje rejestracji dawców szpiku (organizowane wraz z fundacją DKMS) oraz zbiórki krwi (w ramach ogólnopolskiej akcji „Motoserce”). W ciągu dwudziestu lat swojej działalności członkowie Klubu przyczynili się znacząco do utrwalenia dziedzictwa motoryzacji na terenie powiatu, ratując od zniszczenia zabytkowe pojazdy i zyskując uznanie mediów oraz ekspertów z tej dziedziny w całym kraju.
FIRMA BAGS SADOCH & GĄSIOR SP. J. W KATEGORII ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Laureat działa w branży przewozu osób na terenie powiatu mińskiego od ponad dwudziestu lat. Pierwszą, historyczną linią autobusową, uruchomioną po rejestracji firmy, była linia na trasie Dobre - Mińsk Mazowiecki, która już w pierwszym roku działania została przedłużona do Warszawy. Obecnie oferta firmy obejmuje ponad 50 kursów na linii regularnej wykonywanych przy pomocy nowoczesnego taboru złożonego z ponad 30 autobusów, a także na dodatkowych liniach: Dobre – Stanisławów – Mińsk Mazowiecki oraz Mińsk Mazowiecki – Cegłów – Mrozy – Rudka. Firma BAGS jest jednym z podstawowych przewoźników dla osób dojeżdżających do Warszawy. Rozwój firmy opiera się na stosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz innowacji, w 2016 roku uruchomiono unikalny Automatyczny System Informacji Pasażerskiej, pozwalający w czasie rzeczywistym zobaczyć położenie autobusu i szacunkowy czas przyjazdu na miejsce.
CARITAS DIECEZJI WARSZAWSKO – PRASKIEJ W KATEGORII DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ NA RZECZ WSPÓLNOTY POWIATOWEJ
Laureat prowadzi działalność charytatywną i humanitarną, podejmuje działania z zakresu ochrony i promocji zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, promuje zatrudnienie i aktywizację zawodową osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, a także działa na rzecz rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania, organizuje wypoczynek dzieci i młodzieży, upowszechnia kulturę fizyczną i sport, przeciwdziała patologiom społecznym. Realizuje swoje zadania w szczególności przez tworzenie i prowadzenie placówek charytatywno – opiekuńczych, oświatowych, medycznych oraz doradczych. Na terenie Powiatu Mińskiego prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, Hospicjum Domowe, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Dom Dziennego Pobytu.
PAŃSTWO BOŻENA I JACEK GRASIAKOWIE W KATEGORII ROLNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
Prowadzą 50-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka, a także uprawy kukurydzy, owsa, jęczmienia i pszenżyta. Pogłowie bydła mlecznego wynosi 80 szt. a roczna produkcja mleka waha się w granicach 280 tysięcy litrów. Najwyższą jakość mleka starają się zapewniać stosując ekologiczne rozwiązania polegające na ograniczaniu stosowania nawozów sztucznych oraz produkcji własnej paszy dla bydła. Ich gospodarstwo jest często odwiedzane przez rolników zainteresowanych wdrożeniem dobrych rozwiązań w produkcji mleka. Pani Bożena Grasiak w ramach swojej pracy w radzie nadzorczej spółdzielni mleczarskiej jest współorganizatorką wielu przedsięwzięć o charakterze społecznym, szkoleń dla rolników z zakresu pozyskiwania wsparcia finansowego, a także działań integracyjnych. W 2015 r. Państwo Grasiakowie zostali odznaczeni medalem Zasłużony dla Rolnictwa, przyznawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „DĄBRÓWKA” - NAGRODA ZBIOROWA W KATEGORII KULTURY I SZTUKI
Działalność Zespołu została wznowiona w 1996 r. przez Panią Bogusławę Bednarską. Kontynuuje tradycje utworzonego w 1956 r. Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca, ale jego nazwa współczesna nawiązuje do patronki szkoły, przy której działa. W „Dąbrówce” tańczy i śpiewa ponad 120 uczniów. Swoim bogatym repertuarem przybliża piękno dawnej wsi polskiej, jej tradycje i obyczajowość. W dwudziestoletniej historii ma ponad 200 koncertów w kraju i za granicą, m.in. koncert podczas wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku Mazowieckim w 2007 r. Występowali w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także podczas kolejnych edycji Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. "Dąbrówka” ma na swoim koncie niejedną nagrodę, wśród których są m.in. I i III miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Telewizyjnego Turnieju Młodych Talentów, czy też wysokie miejsca w licznych festiwalach i przeglądach wojewódzkich.
Nominacje w poszczególnych kategoriach otrzymali ponadto:
NAUKA I OŚWIATA
- Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Sulejówek im. Batalionu „Zośka”,
- Karol Sieńkowski – nauczyciel matematyki, fizyki i informatyki,
- Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy,
KULTURA I SZTUKA
- Bożena Bodecka – nauczyciel wychowania muzycznego,
- Gminne Centrum Kultury im. H. Wielobyckiej w Mrozach,
- Joanna Janicka - prezes Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Cegłowie,
- Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrem,
- Krystyna Pachnik – nauczyciel języka polskiego,
- Piotr Rawski – prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej,
- Zespół Jakubowiacy,
SPORT
- Karol Boguszewski – zawodnik trójboju siłowego klasycznego,
- Marcin Frankiewicz– zawodnik MMA, grapplingu i brazylijskiego ju-jitsu, trener,
- Mariusz Piórkowski – trener pływania, nauczyciel przysposobienia wojskowego, edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego,
- Stowarzyszenie Rozwijamy Talenty w Halinowie,
- Bartłomiej Turczyński – zawodnik taekwon-do i kick-boxingu,
- Monika Wtulich – zawodniczka taekwon-do,
ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
- Centrum Medyczno – Diagnostyczne Sp. z o.o.
- dr hab. inż. Piotr Parasiewicz – przedsiębiorca, firma EKWOS,
- PPH SBS SIM – producent i dystrybutor chemii budowlanej,
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA NA RZECZ WSPÓLNOTY POWIATOWEJ
- Grupa Parafialna Miłosierdzie z Cegłowa,
- Jadwiga Maciejewska – prezes Stowarzyszenia Radość Trzeciego Wieku,
- Polowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Orle Gniazdo”,
ROLNICTWO I OCHRONA ŚRODOWISKA
- Gospodarstwo Ogrodnicze Tomasz Cieślak,
- Mariola Kowalska – Mazowieckie Sioło Julianówka, prezes Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej,
- Paweł Słodownik – rolnik z terenu gminy Mińsk Mazowiecki.