V Dni Powiatu Mińskiego już za nami. Ich ostatnią odsłoną był Festyn Rodzinny w niedzielę, 18 czerwca 2017 r. na który tłumnie przybyli mieszkańcy naszego powiatu. W imieniu organizatorów, jak co roku, gości witali Przewodnicząca Rady Powiatu Mińskiego Anna Czyżewska i Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Gwiazdami wieczoru były w tym roku zespoły VOX oraz Weekend. Zespołu VOX nikomu przedstawiać nie trzeba. Znany jest Polakom już od 1977 r., w jego składzie w ciągu minionych dziesięcioleci grali: Andrzej Kozioł, Grzegorz Markowski, Witold Paszt, Ryszard Rynkowski, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski. Zadebiutowali na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu w 1979 r. z hitami „Ale feeling” i „Lucy”, a tuż za tym poszły sukcesy: w plebiscycie Studia Gama na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1980 r. z piosenką „Masz w oczach dwa nieba”; nagrody na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1981 r., gdzie po raz pierwszy można było usłyszeć kultowy „Bananowy Song”. W 1981 r. zespół zdobył Grand Prix na festiwalu „Bratysławska Lira”, a w 1982 r. główną nagrodę w Rostocku.
VOX wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Płyta „Monte Carlo Is Great” sprzedała się w rekordowym nakładzie 400 tys. egzemplarzy, pomimo że piosenki śpiewane były w jęz. angielskim.
Przez 35 lat zespół występował na scenie z wieloma artystami światowego formatu, takimi jak: Bad Boys Blue, Shakin Stevens, Betty Dorsey, Helena Vondrackova czy Karel Gott. Przez długie lata pracował z najlepszym big bandem w Europie – orkiestrą Gustava Broma, czego owocem była wspólna płyta Sing Sing Sing – składanka największych standardów jazzowych, swingowych i gospeli. Wspólnie zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Europie. Równie wielkim i niespotykanym wówczas wyróżnieniem był siedmiomiesięczny kontrakt w największym teatrze muzycznym wschodniej Europy, określanym Olimpią Paryską Wschodu – Friedriechstadt Palast. Zespół zagrał tam 150 koncertów. Repertuar zespołu pozostaje szeroki i zróżnicowany: panowie śpiewają ballady, pieśni gospel, swing, standardy jazzowe oraz utwory popowe, funkowe i rockowe.
Powodzeniem wśród publiczności cieszył się energetyczny muzyczno - taneczny show w wykonaniu grupy WEEKEND, która powstała w w 2000 roku w Sejnach. Wokalistą oraz liderem zespołu jest Radosław Liszewski. Sekcję taneczną tworzą Adam Łazowski oraz Bernard Mikulski.
Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez okres wielu lat zagrali niezliczoną ilość koncertów, wydali kilka płyt, stworzyli kilka bardzo znanych piosenek, z których np. „Za miłość mą”, „Playboy”, „To Karolina…” wpisały się już do kanonu polskiej muzyki tanecznej. Teledysk do piosenki „Ona Tańczy Dla Mnie” jako jedyny Polski klip znalazł się na liście TOP 100 kanału Youtube.
Począwszy od dużych miast, po małe miejscowości jak i gminy są znani z koncertów na których z całą pewnością nie da się nudzić. Bardzo dobra muzyka, pozytywna energia i uśmiech na twarzy to motto przewodnie zespołu Weekend.
Program V Dni Powiatu Mińskiego był spleciony z trwającym przez cały czerwiec Miesiącem Kultury Białoruskiej na Ziemi Mińskiej. W ramach tego wydarzenia na niedzielny festyn przed Zespołem Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przybył zespół folklorystyczny „Krynica”. Ich stroje ludowe i przepiękne piosenki spotkały się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem publiczności, która próbowała pokonać barierę językową i śpiewać razem z artystami. Goście złożyli na ręce Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego symboliczny bochen chleba. Pobyt „Krynicy” w powiecie mińskim odbywa się w ramach realizacji umowy o współpracy partnerskiej z białoruskim Rejonem Oszmiańskim, który podczas Festynu reprezentował Przewodniczący Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Oszmianach Mirosław Edmundowicz Sarosiek. Gościem specjalnym Miesiąca Kultury Białoruskiej na Ziemi Mińskiej był również Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Averyanov.
Podczas Festynu ogłoszone zostały wyniki Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym, Przedsiębiorczości i Ekologii. Miejsce pierwsze zajęła Elżbieta Baranek z Mrozów, miejsce drugie i trzecie przypadło odpowiednio Beacie Ochman i Danucie Ruśplo. Na scenę zaproszono jednakże wszystkie finalistki etapu powiatowego, a nagrody w imieniu organizatorów Olimpiady wręczyli im Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Kierownik Terenowego Zespołu Doradczego w Mińsku Mazowieckim Marek Niewęgłowski. Relacja z finału powiatowego Olimpiady dostępna jest w tym miejscu.
Rozstrzygnięty został również konkurs „Magiczne miejsca Ziemi Mińskiej w magicznym wymiarze fotografii”. Wyniki ogłosiła Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej pani Mariola Kowalska.
Tegoroczna scena otwarta dla lokalnych talentów obfitowała w energetyczne występy. Tę część programu otworzył reprezentujący gminę Dobre zespół „Tęcza” z utworami ludowymi: „W kwiatku czerwonym”, „Lipka”, „W zielonym gaju”. Zespół koncertuje już od ok. 20 lat, przez wiele lat jego opiekunką była Helena Walewska, obecnie opiekuje się nim prezes Zofia Kaczmarczyk.
Gminę Kałuszyn reprezentowały „Kasianiecka”, „Eksplozja” i Zespół Międzypokoleniowy „Razem”.
Zespół Pieśni i Tańca „Kasianiecka" istnieje od 1978r. Działa przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie. Pracuje nad rozmaitymi formami scenicznymi, a bazą jest sztuka ludowa. Zajmując się folklorem opracowuje widowiska obrzędowe i teatralne. Ma w programie tańce różnych regionów Polski: suity lubelską, łowicką, śląskie i podhalańskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem. Osiąga sukcesy na scenach krajowych i międzynarodowych.
Zespół cheerleaders „Eksplozja” istnieje od 2004 r., jest to zespół tańca nowoczesnego i tańca cheerleaders, pracuje przy szkole podstawowej w Kałuszynie, współpracując z Domem Kultury. Najważniejsze sukcesy ostatnich lat to I miejsce w GRAND PRIX Polski , dwa II miejsca na Mistrzostwach Polski oraz II miejsce w Grand Prix Polski 2014.
Zespół Międzypokoleniowy „Razem“ zaprezentował piosenki ludowe.
Lokalne talenty z Cegłowa reprezentowały zespoły „Zorza” i „Podciernianki” oraz członkowie Klubu Kulturalnego „Zacisze”.
Zespół „Zorza” swoją działalność rozpoczął w 2008 r. Przewodniczącą zespołu jest Alina Kaska, wokalnie prowadzi go Anna Osmakowicz. Zespół już po kilku miesiącach od utworzenia wystąpił na Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim i do dziś występuje na uroczystościach zarówno gminnych, jak i powiatowych, promując aktywnie Zieloną Gminę Cegłów.
„Podciernianki”, panie z koła Gospodyń Wiejskich, które powstało w 1960 r., od lat angażują się w działalność kulturalną, przygotowują programy ludowe, uczestniczą w przeglądach artystycznych, spotkaniach obrzędowych i konkursach, zdobywając czołowe miejsca. W 2012 r. otrzymały za swoją działalność Nagrodę Marszałka Mazowieckiego.
Z gminy Jakubów przyjechali członkowie chóru „Serenada”, dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Jakubowiacy” oraz Orkiestry Dętej.
Chór „Serenada” powstał w kwietniu 2016 roku, działa przy Urzędzie Gminy Jakubów, skupia muzykalnych mieszkańców gminy bez względu na wiek. Trenerem chóru jest Jolanta Kowalczyk, z wykształcenia muzyk i opiekun wielu grup wokalnych. Chór liczy obecnie 14 osób. Wykonuje utwory znane i lubiane, a także zawierające morały życiowe. Ma za sobą wiele występów na uroczystościach gminnych i powiatowych oraz kościelnych.
Dziecięcy Zespół pieśni i tańca „Jakubowiacy” powstał w 2013 roku przy Urzędzie Gminy w Jakubowie. Pod względem muzycznym zespołem opiekuje się Zofia Kowalska, która przygrywa na akordeonie, a choreografią i układami tanecznymi Katarzyna Wolska. Jakubowiacy uświetniają swoimi występami dożynki, uroczystości jubileuszowe, festiwale ludowe i folklorystyczne.
Jakubowska Orkiestra Dęta powstała w kwietniu 2016 roku. Działa przy Urzędzie Gminy w Jakubowie. Prowadzona jest przez Janusza Sadocha. Orkiestra rozwija się dynamicznie, w skład orkiestry wchodzi obecnie 7 osób. Występy orkiestry uświetniają wszelkie święta gminne, kościelne, dożynki oraz inne imprezy.
Gminę Mrozy reprezentował działający przy Gminnym Centrum Kultury BIG BAND Mrozy. Działalność rozpoczął wiosną 2012 roku. Jesienią 2013 zespół powiększył skład do combo. W 2017 ponownie powiększył skład i przyjął formę Big Bandu. W skład zespołu wchodzą między innymi uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej w Mrozach oraz Prywatnej Szkoły muzycznej w Mińsku Mazowieckim. W jego składzie działają: Janusz Sadoch – kierownictwo, Karolina Bartuszek - saksofon altowy, Kamila Kroczyńska - saksofon altowy, Karol Piątkowski - saksofon tenorowy, Marcin Rudnicki – trąbka, Szymon Litke – trąbka, Kamil Mames – trąbka, Karolina Milewska – puzon, Katarzyna Ziółkowska – perkusja, Jerzy Gryz - gitara basowa.
Mocnym brzmieniem popołudnia był reprezentant Miasta Sulejówek – zespół THE KROACH. Ta młoda formacja gra w obecnym składzie od półtora roku. Gra własny repertuar, a ich utwory balansują na pograniczu różnych stylów muzycznych od heavy przez progressive metal do metalcore’u. Supportowali takie zespoły jak Turbo, Nocny Kochanek i Kabanos. Grali również na scenie Hard Rock Cafe wraz z Neilem Turbinem, pierwszym wokalistą grupy Antheax. 10 lutego odbyła się premiera ich pierwszej płyty „…And Hell We Are”. Album zawiera dziesięć, zdających się być mieszanką różnych stylów muzycznych, a przy tym spójnych i melodyjnych utworów. Teksty są często inspirowane snami, a ich wiodącą tematyką są problemy społeczne, jednostek, ludzkie obawy, niepokoje, strach. Można w nich znaleźć sporo nawiązań do motywów biblijnych i mitologicznych. Stanowią analizę człowieczeństwa i świata w jakim żyjemy.
Niespodzianką Festynu był występ zespołu SKOLIM, który powstał z inicjatywy Konrada Skolimowskiego, a także dwóch Patryków, klawiszowców, mieszkańców powiatu mińskiego. Utwór o tytule „Porwanie” to ich debiutancki numer który aspiruje do bycia hitem lata 2017.
Równolegle do programu na scenie, podczas Festynu dostępne były liczne atrakcje dla młodszych i starszych. W ramach przygotowanego przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej „Spotkania ze Zdrowiem” odbyły się bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar glukozy, badanie ciśnienia krwi, oznaczanie wskaźnika BMI, można było również uzyskać informacje o bezpłatnych programach profilaktycznych i porady dietetyczne oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.
Na stoisku Stowarzyszenia „Dzieciom Radość” i Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie na dzieci czekały gry, zabawy i konkursy z nagrodami.
Wystawy sprzętu policyjnego i wojskowego przygotowały: Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i 23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego przygotował rowerowy tor przeszkód.
W alejce obok placu stoiska promocyjne gmin, jednostek oświatowych oraz organizacji pozarządowych z daleka kusiły wyrafinowaną oprawą plastyczną, licznymi wydawnictwami, gadżetami promocyjnymi oraz przysmakami lokalnej kuchni, przygotowanymi przez koła gospodyń, domy kultury lub szkoły. Swoje stoiska przygotowały gminy Latowicz, Cegłów i Kałuszyn oraz szkoły: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej – Curie, Medycznej Szkoły Policealnej, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Stowarzyszenie „Krok dalej” prowadziło charytatywną loterię fantową, a przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców z mińskiej „Szóstki” promowali akcję „Wspólnie wygrajmy Rodzinne Miejsce Zabaw w Mińsku Mazowieckim”
Wyniki konkursu fotograficznego
18 czerwca na Dniach Powiatu Mińskiego zostały ogłoszone wyniki konkursu: "Magiczne miejsca Ziemi Mińskiej w magicznym wymiarze fotografii"
a) Piękno przyrody Ziemi Mińskiej
1. Ola Jerzak
2. Katarzyna Zawadka
3. Zuzanna Piechowicz
b) Zabytki-perełki Ziemi Mińskiej
1. Ala Wolszczak
2. Daria Kmorek
3. Natalia Jackiewicz
c) Atrakcje turystyczne – pół żartem pół serio
1. Danuta Chodowiec
2. Kinga Proczka
3. Kamil Kopczyński
Organizatorzy V Dni Powiatu Mińskiego składają serdeczne podziękowania za udział w imprezie, uatrakcyjnienie programu oraz pomoc w organizacji:
- dla Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych,
- dla Stowarzyszenia "Dzieciom Radość" w Ignacowie,
- dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz uczniów,
- dla Wójtów, Burmistrzów i pracowników urzędów oraz jednostek organizacyjnych z gmin i miast powiatu mińskiego,
- dla Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim,
- dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim,
- dla 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
- dla Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim
- dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,
- dla strażaków zabezpieczających imprezę: z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózem, Janowie i Mińsku Mazowieckim oraz zastępu JRG Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej,
- dla Zarządu Dróg Powiatowych w Mińsku Mazowieckim,
- dla Zarządu Dróg Miejskich w Mińsku Mazowieckim.