POWIATOWY KONKURS LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Opowiadanie, to jedna z form narracyjnych o niewielkich rozmiarach, z prostą jednowątkową fabułą. Przedstawia wydarzenia z perspektywy czasowej. Wg Tadeusza Lewandowskiego, krytyka literackiego, opowiadanie jest krótką powieścią, zawierającą zamkniętą całość i bohatera. W opowiadaniu ważne jest pierwsze zdanie oraz tytuł.
W przypadku naszego konkursu, niektórzy autorzy nadawali tytuł swojej pracy, inni temat konkursowy uznali za tytuł swego opowiadania. A brzmiał on: „Nie jestem robotem – potrafię myśleć i mądrze wybierać”. Taki temat pracy konkursowej dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wybrała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim.
Celem konkursu było:
- rozwijanie wyobraźni dzieci i młodzieży,
- odkrywanie i rozwijanie talentów literackich wśród dzieci i młodzieży,
- propagowanie twórczości młodych literatów,
- zachęcanie dzieci i młodzieży do wyrażania emocji i poglądów poprzez twórczość literacką,
- kształtowanie umiejętności psychologicznych i społecznych niezbędnych do radzenia sobie z presją otoczenia.
Nadesłano 39 prac, niektóre były napisane przez dwoje uczniów, co było dozwolone regulaminie konkursu. Niemal wszystkie spełniały pozostałe kryteria regulaminu. Jury w składzie: Stanisława Gujska-przewodnicząca, Alicja Dębowska, Iwona Krasuska, Joanna Gajda, Grażyna Zajdel-Padzik i Anna Popławska oceniało poprawność literacką utworów, a także ich oryginalność i styl. Poziom prac był wysoki, dlatego jury miało nieco kłopotu z wybraniem prac najlepszych. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania i upominki za udział. Fundatorami nagród byli: Studium Języków Obcych w Mińsku Maz., Firma Kosbud, Powiat Miński oraz Piekarnia Cukiernia Sławomira Gromulskiego, która przygotowała słodkie wypieki na spotkanie w lokalu Biblioteki Pedagogicznej Filii w Mińsku Maz.- 21 czerwca 2017r. Wtedy to podsumowano konkurs i ogłoszono wyniki.
Laureatami klas III-IV zostali: I miejsce- Maja Magdoń ze Szkoły Podst.w Grzebowilku oraz wyróżnienia: Marta Korzeń ze Szkoły Podst. w Cegłowie, Zofia Kurowska ze Szkoły Podst. w Kałuszynie i Wiktoria Jóźwicka ze Szkoły Podst. w Sulejówku. W klasach V-VI (tu nadesłano najwięcej prac, stąd wybór był najtrudniejszy) I miejsce otrzymała Adrianna Szostak ze Szkoły Podst. w Mrozach, II miejsce zajął Franciszek Sierhej ze Szkoły Podst. w Stanisławowie, a III miejsce przypadło Magdalenie Ostrowskiej ze Szkoły Podst. w Ładzyniu. Jury przyznało także w tej kategorii dwa wyróżnienia: Dominice Wójcik ze Szkoły Podst. w Kałuszynie i Piotrowi Karłowiczowi ze Szkoły Podst. nr 2 w Mińsku Maz. Wśród gimnazjalistów I miejsce zdobył Jakub Szerszenowicz z Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku Maz., przyznano dwa drugie miejsca dla: Edyty Lubaszki, uczennicy Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Maz. i Dominiki Kujawskiej z Gimnazjum w Zespole Szkół w Hucie Mińskiej. III miejsce zajęła praca dwóch autorek: Julii Wójcik i Pauliny Pękały z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Maz. Jedyną uczestniczką ze szkół ponadgimnazjalnych była Katarzyna Korkosz- uczennica GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz., której opowiadanie to wspaniała praca literacka, jak najbardziej zasługująca na nagrodę. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami a ich literaccy opiekunowie, nauczyciele otrzymali podziękowania i gratulacje za przygotowanie uczniów do konkursu. Uroczystość uświetniły utwory muzyczne w wykonaniu uczniów Michała Wielebskiego i Piotra Kądzieli z Prywatnej Szkoły Muzycznej Janusza Sadocha.
Na zakończenie pani Edyta Ludwiniak dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej z panią Anną Popławską kierownik Biblioteki Pedagogicznej podziękowały za udział w uroczystości, życzyły wspaniałych wakacji i zaprosiły licznie zebranych do uczestnictwa w kolejnych konkursach powiatowych.
Tekst oprac. Stanisława Gujska