W dniach 17-28 lipca b.r. w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim odbywały się już po raz drugi warsztaty językowe, prowadzone przez amerykańskich nauczycieli wolontariuszy w ramach programu TEIP Fundacji Kościuszkowskiej. Uczestniczyło w nich 95 dzieci w wieku 7 – 14 lat.
Uczniowie przebywali na terenie szkoły przez osiem godzin dziennie, ucząc się języka angielskiego, poznając kulturę amerykańską, zawiązując nowe przyjaźnie oraz zdobywając umiejętności w dziedzinach takich, jak sztuka, technika, sport, literatura i inne. Dzieci podzielone były wiekowo na 7 grup, każda grupa miała swoich amerykańskich nauczycieli oraz polskich opiekunów – wolontariuszy. W tej roli doskonale sprawdzili się salezjańscy gimnazjaliści i licealiści, dla których była to – jak sami mówili – fantastyczna lekcja języka angielskiego. Codziennie odbywały się cztery zajęcia z Amerykanami, potem przerwa obiadowa i odpoczynek, a po południu dwie sesje do wyboru: sportowa i artystyczna.
Zgodnie z tradycją warsztatów pierwszy tydzień zakończył się prezentacją kultury polskiej. Wszyscy uczestnicy mogli podziwiać przedstawienie o Mazowieckiej Pyzie, przygotowane przez szkolny salezjański zespół ludowy pod kierunkiem p. Danuty Graboś i p. Edyty Kuć. Dzięki rodzicom można było skosztować tradycyjnych dań polskich. W drugim tygodniu uczestnicy poznawali kulturę amerykańską, wykonując talizmany i ozdoby indiańskie, malując znaki imitujące stare malowidła naskalne, jedząc popcorn i amerykańskie kanapki z masłem orzechowym oraz walcząc w bitwie na wodę.
Nikt nie skarżył się na nudę. Zajęcia były zróżnicowane, nauczyciele amerykańscy prowadzili lekcje na różne tematy, każdy uczestnik mógł więc znaleźć coś dla siebie. Obiady były smaczne, a po południu dzieci mogły realizować swoje pasje. Dominował język angielski, nic dziwnego więc, że po kilku dniach warsztatów widok dziecka rozmawiającego po angielsku z Amerykaninem nie był niczym wyjątkowym... Niektórzy podtrzymują przyjaźnie, pisząc z Amerykanami na facebooku czy nawet dzwoniąc do siebie przez Skype'a. I wszyscy powtarzają zgodnie: „Spotkamy się znów w przyszłym roku.”
Informację przygotowała
Ewa Przybysz-Gardyza, koordynatorka warsztatów