W dniu 21 września 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które przebiegało wg następującego porządku:
1. Wręczenie aktów nominacyjnych członkom nowo powołanej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
2. Ocena skuteczności działań podejmowanych w zakresie ograniczania przemocy w rodzinie oraz ocena opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą na terenie powiatu mińskiego.
3. Ocena stanu przedsięwzięć profilaktycznych podejmowanych przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W posiedzeniu uczestniczyły następujące osoby:
- Antoni Jan Tarczyński – Starosta Miński,
- mł. insp. Sebastian Ciastoń – Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim,
- podinsp. Piotr Słoński – Naczelnik Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- podinsp. Piotr Wojda – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- nadkom. Daniel Niezdropa – Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,
- st. bryg. Paweł Parobczak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim,
- Marek Sęktas – Prokurator Rejonowy w Mińsku Mazowieckim.
- Marcin Tomasz Jakubowski – Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki,
- Hanna Wocial – Wójt Gminy Jakubów,
- Krzysztof Kalinowski – Wójt Gminy Dębe Wielkie,
- Andrzej Krasuski – radny Powiatu Mińskiego,
- Grzegorz Wyszogrodzki – radny Powiatu Mińskiego,
- Artur Więckowski – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,
- Mieczysław Romejko – Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,
- Andrzej Belkiewicz – Doradca Starosty ds. Bezpieczeństwa,
- Tomasz Górny – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim,
- Justyna Rutkowska – Z-ca Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim,
- Elżbieta Kowalik-Wirowska – Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Mińsku Mazowieckim.
Na początku posiedzenia Przewodniczący Komisji – Antoni Jan Tarczyński wręczył akty nominacyjne nowo powołanym członkom Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
W pierwszym punkcie posiedzenia Pan Artur Więckowski – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim oraz Pan Mieczysław Romejko – Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim zapoznali Komisję z procedurami w zakresie zapewnienia opieki medycznej osobom uzależnionym oraz przedstawili sposoby pomocy jakie mogą być udzielone przez SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim dzieciom i młodzieży (nieletnim) uzależnionej od alkoholu, środków odurzających itp. Ponadto przypomnieli Komisji, że w strukturze szpitala powiatowego funkcjonuje Poradnia Zdrowia Psychicznego przeznaczona dla dorosłych oraz dwie Poradnie: p/alkoholowa i terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych – bez ograniczeń wiekowych.
W tym samym punkcie Pani Elżbieta Kowalik-Wirowska – Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Mińsku Mazowieckim przedstawiła Komisji organizację i funkcjonowanie ww. Zespołu, a także podkreśliła istotę współpracy pozostałych podmiotów odpowiedzialnych za przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na terenie powiatu mińskiego (Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Komisje do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), w tym także organizacji pozarządowych (Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Stowarzyszenie Niebieska Linia itp.). Pani Przewodnicząca przedstawiła również Komisji rekomendacje z zakresu omawianej tematyki, które mogłyby usprawnić mechanizmy działania instytucji zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Głos zabrał również podinsp. Piotr Słoński – Naczelnik ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, który zapoznał Komisję z działaniami Komendy w zakresie ograniczania przemocy w rodzinie. Podinsp. Piotr Słoński podkreślił istotę działań prewencyjnych Policji, które w dużej mierze powodują ograniczenie przestępczości wśród nieletnich. Działania te obejmują m.in.: liczne spotkania z młodzieżą szkolną oraz ich rodzicami.
W dalszej części posiedzenia Pani Justyna Rutkowska – Z-ca Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim zapoznała Komisję z organizacją i funkcjonowaniem Poradni oraz zwróciła uwagę na problem braku zatrudnienia psychiatry dziecięcego w Przychodni Lekarskiej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim.
Podsumowując ww. punkt posiedzenia, Komisja pozytywnie zaopiniowała przedsięwzięcia realizowane przez instytucje odpowiedzialne za podejmowanie działań w zakresie ograniczania przemocy w rodzinie, zaakcentowała istotę i złożoność ww. problematyki oraz podkreśliła konieczność jej dalszego omawiania na posiedzeniach Komisji.
W kolejnym punkcie porządku obrad Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim – podinsp. Piotr Wojda przedstawił Komisji dane statystyczne dotyczące zdarzeń drogowych na terenie powiatu mińskiego oraz przedsięwzięcia profilaktyczne realizowane przez KPP w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym zapewnienia bezpieczeństwa dla niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych).
Komisja pozytywnie oceniła działania Komendy prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu mińskiego oraz podkreśliła istotę ścisłej współpracy instytucji samorządowych i policji, ukierunkowanej na systematyczne i wieloaspektowe działania profilaktyczne mające na celu m.in. cykliczne przypominanie o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, a także uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić, gdy nie zastosują się do przepisów zawartych w Prawie o ruchu drogowym.