W ramach realizacji projektu Erasmus+ „Wszystkie kolory kreatywności dla przyszłości uczniów” nr 2017-1-EE01-KA219-034923_2, w dniach 5-11 marca 2018 r., grupa uczniów ZSS w Ignacowie i SP w Janowie, wraz z opiekunami, wzięła udział w międzynarodowym, integracyjnym spotkaniu w Portugalii, w mieście Fundao.
Tematem przewodnim spotkania była muzyka i rytm. Podczas różnych aktywności uczniowie zdobywali nowie wiadomości o świecie muzyki: porównywali style i gatunki muzyki w kontekście międzykulturowym, rozwijali niełatwą umiejętność myślenia muzycznego i wyobraźnię, poznawali dziedzictwo muzyczne Portugali, a przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności nawiązywania kontaktów i więzi społecznych. Początkiem wszelkich działań był wieczorek zapoznawczy, podczas którego każdy zespół mógł zaprezentować piosenkę lub taniec oraz stoisko promujące swój kraj.
Program pobytu był szczegółowo zaplanowany. Każdego dnia uczestnicy mogli poznać niezwykłe miejsca, powiązane z tematyką projektu. Były to: rezerwat przyrody „Serra da Estrela” położony wysoko w górach, malownicze miasteczko, zamek i muzeum Belmonte e Sortelha oraz szkoła muzyczna w mieście Covilha. Uczniowie tej szkoły zdobywają liczne nagrody w międzynarodowych konkursach muzycznych. Ponadto, uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z różnymi grupami instrumentów orkiestrowych i popróbować gry na każdym z nich. Zwiedzili również regionalne muzeum bębnów „House of Bombo” w Lavacolhos. W Portugalii tradycyjnym instrumentem jest bęben basowy. Ucznowie dowiedzieli się, ile trudu trzeba włożyć, żeby powstał taki instrument. Kapela złożona z samych bębnów uświetnia obchody tradycyjnego święta liturgicznego w tej miejscowości w trzecią niedzielę sierpnia.
Ciekawym doświadczeniem dla uczestników były również warsztaty gry na instrumentach zrobionych z przedmiotów użytkowych. Uczniowie podczas zajęć nagrywali dźwięki towarzyszące różnym czynnościom. Potem w zespołach międzynarodowych rysowali to, co im najbardziej utkwiło w pamięci lub najbardziej się podobało. Produktem powstałym podczas pobytu w Portugalii będzie cyfrowy album dźwięków ilustrowany tymi obrazami.
W ostatnim dniu pobytu uczestnicy zwiedzili filharmonię w Porto, gdzie podczas zajęć stworzyli scenkę teatralną, ilustrowaną dźwiękami instrumentów perkusyjnych. Potem mogli zwiedzić piękne zabytki Porto. Przechadzali się ulicami starego miasta i słuchali rozbrzmiewającej ze wszystkich stron muzyki.
Pobyt w Portugalii to pierwsze z zaplanowanych czterech spotkań dzieci, młodzieży i nauczycieli z Polski, Portugalii, Słowacji, Turcji i Estonii. Czas spędzony w Portugalii minął bardzo szybko. Ucznowie z powiatu mińskiego zdążyli zaprzyjaźnić się z uczestnikami projektu, więc pożegnanie nie odbyło się bez łez. Już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania, w dniach 6 – 12 maja 2018 r, tym razem w Polsce, którego współgospodarzami będą, razem z Turcją.
W wyjeździe do Portugalii wzięły udział:
Natalia Brodziak – uczennica SP w Janowie
Nadia Gromska – uczennica SP w Janowie
Karolina Karaban – uczennica ZSS w Ignacowie
Julia Leszczyńska – uczennica ZSS w Ignacowie
Iwona Kowalczyk – nauczycielka ZSS w Ignacowie
Olga Zarzycka – nauczycielka ZSS w Ignacowie
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację na pełnym ekranie: