Festyn rodzinny z Radiem dla Ciebie, targi pracy i przedsiębiorczości, turnieje sportowe i wiele innych atrakcji złożyło się na tegoroczne, VI Dni Powiatu Mińskiego. W 2018 r. Powiat Miński świętuje 100-lecie Niepodległej, dlatego w programie wydarzeń nie zabrakło działań poświęconych tej ważnej rocznicy.
Niedzielny Festyn otworzyli wspólnie Przewodnicząca Rady Powiatu Mińskiego Anna Czyżewska oraz Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Jedną z idei Dni Powiatu jest promocja lokalnych talentów. W bloku programowym festynu rodzinnego zawsze znajduje się czas na tzw. scenę otwartą, gdzie swoje zdolności prezentują muzycy, piosenkarze i tancerze z terenu powiatu mińskiego. Wieczorna część programu to z kolei występy gwiazd profesjonalnych, znanych w całej Polsce. W tym roku były to koncerty Norbiego, MPower oraz Sumptuastic.
Na scenie otwartej wystąpiły w tym roku zespoły z gmin: Cegłów, Dobre, Jakubów, Mrozy, Kałuszyn i Halinów.
ZESPÓŁ TĘCZA
Zespół ludowo-wokalny Tęcza z Dobrego powstał ponad 20 lat temu, uświetnia liczne uroczystości gminne i powiatowe.
ORKIESTRA DĘTA
Zespół powstał z inicjatywy Wójt Gminy pani Hanny Wocial oraz Rady Gminy. W kwietniu 2016 roku odbyło się zebranie założycielskie z udziałem Pani Wójt oraz osób zainteresowanych. Niedługo po tym, rozpoczęła się nauka gry dla osób zainteresowanych graniem w orkiestrze, oraz pierwsze próby. W lipcu 2016 orkiestra zadebiutowała na Turnieju Wsi organizowanym w Gminie Jakubów. Od tego czasu występuje regularnie na organizowanych przez Gminę uroczystościach, imprezach, dożynkach oraz daje koncerty.
CHÓR SERENADA
Chór Gminny Serenada powstał w kwietniu 2016 r. Posiada bardzo bogaty repertuar. Uczestnicy śpiewają pieśni patriotyczne, ludowe, popularne oraz kościelne. Swoimi wystąpieniami uświetniają m.in. święta patriotyczne, jubileusze, dożynki i wiele innych. W skład wchodzą mieszkańcy Gminy Jakubów. Uczestnikom nie liczy się godzin i lat, są to pasjonaci, którym śpiew i granie sprawiają ogromną radość.
DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „JAKUBOWIACY”
Zespół powołała Wójt Gminy Jakubów pani Hanna Wocial w roku 2012. Tańczy w nim młodzież i dzieci z gminy Jakubów. „Jakubowiacy”, występując w strojach w w barwach gminy Jakubów, ufundowanych przez Wójt Gminy, swoimi występami uświetniają gminne Dożynki, imprezy okolicznościowe oraz imprezy w powiecie mińskim. W 2016 uświetnili Festyn Rodzinny w Warszawie Bemowo.
FLECIKI
Zespół Fleciki działa przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie. W repertuarze zespół posiada: tradycyjne pieśni polskie i bałkańskie, a także kilka utworów autorstwa samych dzieci. Zespół jest laureatem głównej nagrody „Kulturomaniaka 2016” w Mrozach. Członkowie nagrali dwie płyty. Młodzi muzycy śpiewają i grają na fletach i bębnach.
ZESPÓŁ MIĘDZYPOKOLENIOWY RAZEM
Międzypokoleniowy Zespół Razem działa przy Domu Kultury w Kałuszynie od 10 lat.
Jest kilkakrotnym laureatem Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych im. Wojciecha Siemiona. Stawał na podium na Ogólnopolskich Juwenaliach III Wieku w Warszawie, zdobył Statuetkę Kulturomaniaka oraz kilkakrotnie I i II miejsca w kategoriach Śpiew i Teatr, jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Obrzędy weselne” i w śpiewie na „Podlaskiej Nucie”, jest również laureatem wojewódzkich konkursów „Barwy jesieni” i „Teraz My” oraz „Wiecznie Młodzi”.
STUDIO TAŃCA TOWARZYSKIEGO MAKO MAGDALENY KOŁTUNIUK
ZESPÓŁ ZORZA rozpoczął swoją twórczość w 2008 r. Zespół występuje na licznych uroczystościach zarówno gminnych, jak i powiatowych, promując aktywnie Zieloną Gminę Cegłów.
POKAZ UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ JOANNY POMARAŃSKIEJ „ZUMBA” I „ZUMBA KIDS” - w pokazie ZUMBA FITNESS wzięły udział mieszkanki powiatu z miejscowości: Cegłów, Mrozy, Nowe Osiny, Mińsk Mazowiecki oraz gościnnie Rudzienko.
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA KASIANIECKA działa przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie od 40 lat. Kultywuje polskie zwyczaje i tradycje. Tańczy tańce narodowe, ludowe kilku regionów i śpiewa przyśpiewki ludowe przede wszystkim z regionu Mazowsza. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Jako ambasador swojej małej ojczyzny Zespół jest laureatem I miejsc na międzynarodowych festiwalach w Bułgarii, na Ukrainie, Litwie, we Włoszech, w Rzymie i Chorwacji. Zdobył kilkakrotnie nagrody główne na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych, na ogólnopolskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach przez kilka kolejnych lat był laureatem Złotej i Srebrnej Jodły. Zespół otrzymał statuetkę „Kulturomaniaka” w kategorii śpiew na festiwalu w Mrozach, dwukrotnie zdobył I miejsce w kategorii folkloru na Intershow – Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Nowym Targu. Obecnie przygotowuje się do Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla dzieci i młodzieży w Rimini we Włoszech.
JAN IZDEBSKI, wokalista z Gminnego Centrum Kultury w Halinowie, uczestniczy
w zajęciach Gminnego Centrum Kultury w Halinowie, śpiewu uczy się pod kierunkiem pana Mirosława Borczyńskiego. Wokalista jest laureatem nagród i wyróżnień: zajął II miejsce
w Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada
w Warszawie, II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „O, Ziemio Polska - pieśnią i piosenką
do Niepodległości” w Siedlcach oraz III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Kulturomaniak w Mrozach.
ZESPÓŁ WETERANI BIG BEATU
Zespół gra razem od 10 lat, występuje na uroczystościach, organizowanych w gminie Mrozy: Dni Mrozów, koncerty promenadowe, Wigilia pod chmurką, jak również bierze udział
w licznych imprezach na terenie województwa mazowieckiego.
INDIGO DANCE ART z MROZÓW to grupy taneczne, działające przy Gminnym Centrum Kultury w Mrozach. Co roku zdobywają wiele nagród na tanecznych konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in. w Gnieźnie, Białej Podlaskiej, Chodowie, Łosicach, Borkach-Wyrkach, Mrozach.
W programie Dni Powiatu nie zabrakło konkursów. Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Kierownik Powiatowego Oddziału Doradztwa Rolniczego Marek Niewęgłowski wręczyli nagrody laureatkom i finalistkom Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości.
Na scenie pojawili się także laureaci II POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „Gdzie są ludzie z tamtych lat, czy czas zatarł ślad?", zorganizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim oraz filę Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim. Nagrody wręczyli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Dyrektor Poradni Edyta Ludwiniak. Wręczono również podziękowania dla zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia pań: Edyty Zajdel – Padzik z Poradni oraz Anny Popławskiej, kierownik mińskiej filii biblioteki Pedagogicznej.
W trakcie Festynu prowadzone były również konkursy Radia dla Ciebie adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.
Równolegle do programu na scenie, podczas Festynu dostępne były liczne atrakcje dla młodszych i starszych. W ramach przygotowanego przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej „Spotkania ze Zdrowiem” można było wykonać bezpłatny pomiar poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego, oznaczenie wskaźnika BMI. Pracownicy SP ZOZ udzielali również porad dietetycznych i informacji o programach profilaktycznych.
Na placu pojawił się ponadto mammobus, w którym uczestnicy Festynu mogli skorzystać z możliwości wykonania badania mammograficznego w technice cyfrowej w ramach programu dofinansowanego przez NFZ.
Salon Optyczny Doktor Marchewka prowadził akcję bezpłatnych komputerowych badań wzroku dla wszystkich chętnych uczestników wydarzenia. W ramach akcji oferowano:
- bezpłatne, przesiewowe badania ostrości widzenia za pomocą autorefraktometra
- bezpłatne konsultacje ze specjalistą ds. diagnozy i korekcji wad widzenia
- porady w zakresie poprawności obecnie noszonej korekcji okularowej
- darmowy, podstawowy serwis noszonych obecnie okularów, m.in. regulacja zauszników, wymiana nosków, śrubki, mycie w myjce ultradźwiękowej.
Wystawy sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego przygotowały: Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, 53. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 2 Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza w Mińsku Mazowieckim.
W alejce obok placu stoiska promocyjne gmin, jednostek oświatowych oraz organizacji pozarządowych z daleka kusiły gadżetami promocyjnymi oraz przysmakami lokalnej kuchni, przygotowanymi przez koła gospodyń, domy kultury lub szkoły.
Na stoisku Stowarzyszenia „Dzieciom Radość” i Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie na dzieci czekały gry, zabawy i konkursy z nagrodami.
W namiocie gminy Cegłów kusiły przede wszystkim lokalne przysmaki, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a także ser kozi z Zakładu Przetwórstwa Ekologicznego Mleka Koziego „GRAJAN” z Rososzy. Trwały również zajęcia plastyczne dla Dzieci.
Pod względem oferty produktów tradycyjnych konkurowało z nimi stoisko gminy Dobre, gdzie strawę dla ciała połączono ze strawą dla ducha, przygotowując wystawę poświęconą znanemu twórcy z Ziemi Dobrzańskiej, Konstantemu Laszczce.
Swoje stoiska przygotowały Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej.
Mazowieckie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Krok Dalej" zorganizowało coroczną Charytatywną Loterię Fantową WSZYSCY POMAGAMY. Cały dochód z loterii zostanie przeznaczony na rehabilitację podopiecznych Stowarzyszenia "Krok Dalej".
Swoje stoiska promocyjne przygotowały również jednostki oświatowe powiatu mińskiego: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Warszawy, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespół Szkół Agrotechnicznych oraz Zespół Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego.
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do pomyślnego przebiegu tegorocznych Dni Powiatu Mińskiego:
- Zespołowi Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim oraz Zespołowi Szkół Agrotechnicznych w Mińsku Mazowieckim za pomoc organizacyjną,
- dyrektorom szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Miński, nauczycielom oraz uczniom,
- wójtom, burmistrzom i pracownikom urzędów, domów kultury oraz jednostek organizacyjnych z gmin i miast powiatu mińskiego
organizacjom pozarządowym:
- Stowarzyszeniu Inicjatyw Wszelkich „Drzewo Pokoleń” z Kałuszyna
- Stowarzyszeniu „Dzieciom Radość” z Ignacowa
- Mińskiemu Klubowi Sportowemu MMA TEAM w Mińsku Mazowieckim, Akademii Sztuk Walki w Dębem Wielkim, Akademii Piłki Nożnej Mińsk Mazowiecki
Jednostkom wojska i służb:
- Żandarmerii Wojskowej, a w szczególności Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i Oddziałowi Specjalnemu Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim
- 2. Grupie Ratowniczo Poszukiwawczej
- 53. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Siedlcach
- Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckiem
- Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckiem
Szczególne podziękowania kieruje się do osób, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników festynu:
- do strażaków z: Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózem, Ochotniczej Straży Pożarnej
- w Janowie, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim,
- policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckiem,
- pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim.
Organizatorzy dziękują również lokalnym mediom, mieszkańcom powiatu mińskiego za udział w wydarzeniu i zaangażowanie w promocję VI Dni Powiatu Mińskiego w prasie, na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych!
Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych