W dniu 12 października 2018 r. dyrektor Tomasz Płochocki wspólnie ze Starostą Mińskim Antonim Janem Tarczyńskim, przy udziale uczniów oraz nauczycieli kształcenia zawodowego, powołali w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowiecki Centrum Nauki i Nowoczesnych Technologii.
W ramach nowo powstałego Centrum, grupa złożona z mechatroników: lider Kacper Jakubiak, Ernest Figiel, Przemysław Rydzewski, Mateusz Górski, Adrian Floriańczyk oraz informatyków: Kacper Twardowski i Bartek Szuba, bierze udział w międzynarodowym konkursie CanSat, którego celem jest skonstruowanie mini satelity, prowadzącego badania naukowe. Spośród ponad 600 zespołów, młodzi technicy z ZSZ nr 2, zakwalifikowali się do ścisłego finału, który odbędzie się w kwietniu 2019 r. Konkurs organizowany jest przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska.
Zadaniem satelity jest przeprowadzenie badań i eksperymentów, najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Urządzenie składa się ze wszystkich podstawowych systemów prawdziwego satelity – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Misją satelity jest stworzenie mapy określonego obszaru i pomiar temperatury na różnych wysokościach. Satelita, który jest w fazie projektu ma już swoją nazwę MechSat-I. Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów elektronicznych Said Bouchiker oraz zespół nauczycieli elektroników. Część grupy projektuje satelitę, przebywając na stażu zagranicznym w Wiedniu, druga część grupy pracuje w szkole, w pracowni mechatronicznej. Będziemy na bieżąco śledzili postęp prac młodych konstruktorów i czekali na wystrzelenie satelity w przestrzeń.
W Centrum będą również prezentowane nowoczesne technologie, wykorzystywane przez partnerów Szkoły, takich jak Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej, Wojskowa Akademia Techniczna, IVECO, Wojskowe Centralne Biuro Technologiczno Konstrukcyjne, AVENTA, VITOPLAST oraz instytucji, które złożyły już wstępny akces uczestnictwa. Będą również prowadzone sesje naukowe, oraz pokazy statyczne i dynamiczne najnowszych osiągnięć techniki.