„Wszystkie kolory kreatywności dla przyszłości uczniów” to kontynuacja Projektu Erasmus+, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku szkolnego. Spośród planowanych mobilności odbyły się już spotkania w Estonii, w Portugalii i w Polsce.
W październiku 2018 r. odbyło się spotkanie w Słowenii, w mieście Brežice. Tematem spotkania była grafika artystyczna. Podczas różnych aktywności uczniowie zdobywali wiadomości o świecie sztuki: porównywali gatunki i sposoby wykonywania grafik, rozwijali wyobraźnię i niełatwą umiejętność myślenia przestrzennego, poznawali dziedzictwo kulturowe Słowenii, doskonalili umiejętności nawiązywania kontaktów i budowania więzi społecznych.
Każdego dnia, podczas warsztatów, uczniowie poznawali tajniki sztuki graficznej, techniki druku wklęsłego i wypukłego, własnoręcznie wykonywali prace techniką linorytu oraz suchorytu. Mieli także możliwość zwiedzenia stolicy Słowenii Ljubljany, gdzie w centrum grafiki artystycznej MGLC Ljubljana International Centre of Graphic Arts techniką sitodruku wykonywali nadruki na płóciennych torbach.
W ostatnim dniu pobytu w Słowenii uczestnicy projektu zwiedzali Muzeum Sztuki mieszczące się w starym cysterskim klasztorze, a podczas warsztatów w MIXED MEDIA PRINTING w miejscowości Kostanjevica tworzyli grafiki pod okiem znanego słoweńskiego artysty profesora Janko Orač.
Wykonane przez uczniów podczas pobytu w Słowenii prace (aż sześćdziesiąt cztery!) zostały pokazane szerokiemu kręgowi odbiorców na wystawie w GIGA Gallery w mieście Brezice jako element realizacji długotrwałego projektu „Little FR.ST” w regionie Posavje-Bela krajina-Dolenjska.
W poniedziałek, 26 listopada 2018 r. uczestnicy projektu mogli zobaczyć przyjaciół z innych krajów podczas wideokonferencji poświeconej otwarciu tej wystawy. Punktualnie o godzinie 13.00 przywitali się się na żywo z uczniami z Portugalii, Turcji, Słowenii i Estonii, wysłuchali słowa przwodniego organizatora wystawy pana Alojzego Konec oraz zobaczyli, wyeksponowane na ścianach uznanej gallerii sztuki, prace uczestników projektu. Wyszukiwaniu i rozpoznawaniu prac, wykonanych przez uczniów ZSS w Ignacowie oraz Szkoły Podstawowej w Janowie towarzyszyły niezapomiane emocje.
W wyjeździe do Słowenii wzięli udział:
- Norbert Dąbrowski – uczeń ZSS w Ignacowie,
- Małgorzata Janiszewska – uczennica Gimnazjum w Janowie,
- Krzysztof Milczarek – uczeń ZSS w Ignacowie,
- Gabriela Nalazek – uczennica SP w Janowie,
- Monika Gujska– nauczycielka ZSS w Ignacowie,
- Olga Zarzycka – nauczycielka ZSS w Ignacowie
Innym międzynarodowym projektem, w którym w listopadzie 2018 r. uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie i Gimnazjum Salezjańskiego był projekt „Socjalizacja młodzieży poprzez działania kulinarne w ramach projektu europejskiego”.
W projekcie uczestniczyły szkoły z trzech państw: Ahtme Kool z Estonii, Agios Spyridonas Specjal School z Cypru oraz z Polski. Głównym celem projektu było zdobywanie wiedzy o świecie, kulturze i zwyczajach mieszkańców innych państw poprzez kulinaria. Podczas pobytu w pięknym mieście Larnaka na Cyprze uczestnicy poznawali sposoby wytwarzania żywności, obserwowali podobieństwa i różnice w sposobie gotowania, poznawali tajniki pracy kucharza oraz obsługi gości w różnych kulturach. Gospodarze z cypryjskiej szkoły zadbali o to, aby spędzony z nimi czas wypełniony był wspaniałymi doznaniami i niezapomnianymi przeżyciami. Poza treściami związanymi z realizacją tematyki projektu uczestnicy mogli podziwiać typowe dla Cypru, zabytkowe zabudowania gospodarstw wielopokoleniowych, spróbowali tradycyjnie pieczonego chleba oraz regionalnego sera halloumi, poznali sposób wytwarzania prawdziwej oliwy z oliwek. Zwiedzili także dwa piękne miasta: Larnakę i Limasol.
Podczas realizacji zadań uczniowie pracowali w grupach międzykulturowych, komunikując się – na miarę swoich możliwości - w języku angielskim i doskonaląc umiejętność pracy zespołowej. Ponadto rozwijali umiejętności społeczne, komunikacyjne czy informatyczne - tak niezbędne zarówno w codziennym życiu, jak i na współczesnym rynku pracy.
Uczestnicy wyjazdu to:
- Paulina Boruc - uczennica ZSS w Ignacowie,
- Mateusz Górski – uczeń ZSS w Ignacowie,
- Mateusz Jurkowski – uczeń ZSS w Ignacowie,
- Maria Miąsek - uczennica Salezjańskiego Gimnazjum im. św. J. Bosko,
- Magdalena Noszczak - uczennica ZSS w Ignacowie,
- Olga Sobol – uczennica Salezjańskiego Gimnazjum im. św. J. Bosko,
- Ewa Gierat – nauczyciel w ZSS w Ignacowie,
- Edyta Wołodźko - nauczyciel w ZSS w Ignacowie.
Analizując dotychczasowy udział uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie w realizacji projektów międzynarodowych można z całą pewnością stwierdzić, że przynoszą one wielorakie korzyści wszystkim współpracującym podmiotom: uczniom, rodzicom, nauczycielom, szkole.
Udział w projektach pomaga uczniom przygotować się do aktywnego, na miarę ich możliwości, samodzielnego życia w społeczeństwie; rozwija ich autonomię. Uczniowie rozwijają swoje kluczowe kompetencje, kreatywność, tolerancję, przedsiębiorczość, umiejętność pracy zespołowej. Ponadto, udział w realizacji projektów międzynarodowych przyczynia się do nawiązania przez uczniów kontaktów z rówieśnikami w innych krajach w ramach szeroko pojętej integracji; nauczyciele doskonalą swoje umiejętności w pracy z grupami wielokulturowymi, a rodzicom daje możliwość kształcenia dzieci na wysokim, europejskim poziomie.
Projekty międzynarodowe prowadzone w Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie pozwalają wszystkim ich uczestnikom na ugruntowanie zdobytej wcześniej wiedzy i pogłębianie doświadczenia projektowego, przyczyniają się do większej kooperacji pomiędzy placówką a innymi podmiotami oraz umacniają system wymiany doświadczeń. Popularyzują również idee mobilności zagranicznych na terenie naszego regionu, pokazują możliwości prężnego i skutecznego działania na europejskim rynku edukacyjnym, wprowadzają najnowsze metody kształcenia.
Relację przesłał Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie.