Walory przyrodniecze
Lasy powiatu mińskiego są ostoją licznych gatunków zwierząt i ptaków, nierzadko można spotkać łosie, daniele, bociany czarne, zimorodki, dudki, żurawie, znalazł też tutaj swoje miejsca lęgowe orzeł bielik. Wszystkie lasy oraz pozostałe tereny położone są w naturalnym i nieskażonym środowisku, znakomicie nadają się do rekreacji dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.
Rezerwaty przyrody na terenie powiatu mińskiego to bardzo atrakcyjne obszary przyrodnicze, duże kompleksy leśne, przepływają tam niewielkie, naturalne rzeki o czystości, których świadczy fakt, że zadomowiły się w nich raki i bobry. Co ciekawe stale wzrasta populacja ryb, a w szczególności pstrągów. Są też pomniki przyrody stanowiące pojedyncze drzewa, grupy drzew, aleje lub głazy narzutowe, z których najważniejszym i najcenniejszym jest rosnąca nad rzeką Srebrną sosna zwyczajna "Wszebora", której wiek jest oceniany na 350 lat.
Rezerwaty przyrody;
Jedlina w gminie Cegłów, obejmujący ochroną, najlepiej zachowane i najdalej wysunięte na północny-wschód Polski drzewostany jodły pospolitej, rosnące wyspowo poza granicami naturalnego jej występowania,
Bagno Pogorzel, duży naturalny zbiornik retencyjny w gminie Mińsk Mazowiecki oraz występujące w jego zasięgu stanowiska roślin całkowicie lub częściowo chronionych,
Torfowisko Zawały w gminie Dobre, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych kompleksu wodno-torfowiskowego,
Rogoźnica w gminie Mrozy, obszar unikalnego naturalnego olsu i bagien, porośnięty chronioną i rzadko spotykaną roślinnością torfowiskową,
Florianów w gminie Mrozy, pokazuje zachowane naturalne formy geologiczne i geomorfologiczne pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, takie jak ozy, moreny czołowe i wydmy paraboliczne z charakterystycznymi dla nich zbiorowiskami roślinnymi,
Przełom Witówki, rezerwat w gminie Mrozy, w uroczej dolinie rzeki Witówki,
Barania Ruda w gminie Mrozy. Celem ochrony tego miejsca jest zachowanie kompleksu olsów z fragmentami łęgów olszowo-jesionowych i turzycowisk. Można tu obserwować takie gatunki chronione, jak np. storczyk stoplamek krwisty,
Torfowisko Jeziorek w gminie Mrozy. Tu celem ochrony jest zachowanie kompleksu wodno-torfowiskowego, z przyległymi borami bagiennymi oraz stanowiskami chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Wólczańska Góra w gminie Siennica, to rezerwat geologiczny w formie ozu, stanowi bardzo interesujący teren widokowy na dolinę rzeki Świder i jej okolicę,
"Świder" - fragment krajobrazowego rezerwatu, rozciągającego się na teren sąsiedniego powiatu otwockiego.
Warto podkreślić, że oprócz rezerwatów na terenie powiatu mińskiego, znajdują się też inne cenne obszary pod względem przyrodniczym, nie objęte jeszcze prawnymi formami ochrony przyrody. Są to m.in.: jezioro "Torfisko" w gminie Jakubów, "Dęby Piaseczyńskie" w gminie Cegłów, torfowiska wysokie "Strugi Krzywickie" w gminie Siennica. Na obiekty takie można się natknąć w każdym zakątku powiatu, choć większość z nich jest raczej skupiona w obszarach chronionego krajobrazu: Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu -rozciągającego się na powierzchni 30 tys. ha przez teren siedmiu gmin - od Dębego Wielkiego do Kałuszyna, Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu - obejmującego południową część gminy Siennica, oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu - obejmującego północną część miasta Sulejówekj i gminy Halinów.
W gminie Kałuszyn znajduje się użytek ekologiczny "Sosny Olszewickie" obejmujący zgrupowanie sosen zwyczajnych, z których 14 najstarszych ma wiek około 300 lat.
Elementami krajobrazu w terenach zurbanizowanych są parki zabytkowe, mające charakter krajobrazowy, najciekawsze z nich to park w Mińsku Mazowieckim, w Rudzie (gmina Dębe Wielkie), w Kuflewie (gmina Mrozy), w Waliskach, w Wielgolesie i w Dębem Małym (gmina Latowicz), w Janowie (gmina Mińsk Mazowiecki), w Rudzienku (gmina Dobre), w Pogorzeli, Dłużewie, Bożej Woli i Kątach (gmina Siennica).
Walory turystyczne - co warto zobaczyć?
Powiat miński - jest położony w województwie mazowieckim na wschód od Warszawy w jej bezpośrednim sąsiedztwie, posiada wiele walorów, zarówno przyrodniczych, rekreacyjnych, jak i turystycznych oraz historyczno-kulturowych. Na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich.
Malownicze tereny letniskowo-rekreacyjne znajdują się w każdej gminie powiatu, głównie jednak tereny te są skupione nad malowniczymi rzeczkami jak: Rządza, Czarna, Osownica, Rynia, Kobylanka, Boruczanka, Mienia, Srebna, Sienniczanka, w gminach: Dobre, Stanisławów, Siennica, Jakubów, Mińsk Mazowiecki. Atrakcją dla odwiedzających powiat miński jest Rezerwat Przyrody Bagno Pogorzel, chroniący torfowiska i rzadkie gatunki roślin oraz zwierząt. Na szczególną uwagę turystów zasługuje też rzeka Mienia, jej część przepływa przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, oferujący liczne szlaki turystyczne i rowerowe.
Popularnym miejscem odpoczynku jest Zalew w Mrozach, idealny na letnie wyjazdy.
Miejscowość Jeruzal z kościołem i rynkiem w Gminie Mrozy. Wieś odwiedzana przez miłośników popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”, przedstawiającego mieszkańców i ich życie w małej miejscowości Wilkowyje, gdzieś na wschodzie Polski.
Szlaki rowerowe i piesze (liczne trasy wiodące przez malownicze tereny leśne nad rzekami). Imprezy organizowane w powiecie i gminach: festiwale, dożynki i wydarzenia kulturalne (Dni Powiatu, koncerty gminne i jarmarki w wielu mniejszych miejscowościach). Ośrodki sportowe i rekreacyjne ( basen Mińsk Mazowiecki, boiska, parki linowe oraz stadniny koni).
Walory historyczno-kulturowe
Mińsk Mazowiecki -miasto o bogatej historii, w którym m.in. warto odwiedzić Pałac Dernałowiczów, rynek oraz liczne zabytkowe kamienice.
Kościoły i zabytki sakralne - Kościół św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim, czy drewniany Kościół w Cegłowie.
Muzeum Ziemi Mińskiej - prezentujące wystawy poświęcone historii regionu, motoryzacji i wojskowości.
Miejsca pamięci „śladami II wojny światowej” - upamiętnienie miejsc walk i okupacji niemieckiej, m.in. pomniki upamiętniające bitwy i akcje partyzanckie.
Podsumowując - powiat miński jest atrakcyjnym obszarem dla miłośników historii, natury i aktywnego wypoczynku, sąsiadującym z m.st. Warszawa i będącym jedną z części „aglomeracji warszawskiej”. Dzięki autostradzie A2 oraz połączeniom kolejowym w tym SKM do Sulejówka i Sulejówka Miłośny, powiat może być jednym z najciekawszych obszarów wschodniego Mazowsza.