- WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ W MAGDEBURGU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
- PODSUMOWANIE EDYCJI 2015/2016 PROJEKTU "KAMIENIE PAMIĘCI"
MIASTO MAGDEBURG leży w północno-środkowych Niemczech nad rzeką Łabą, ok. 130 kilometrów od Berlina. Jest stolicą landu Saksonia - Anhalt. W 2005 obchodziło 1200-lecie istnienia. Od połowy XIX wieku jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego i metalowego oraz węzłem transportu drogowego i kolejowego Saksonii - Anhalt. Jest siedzibą biskupów katolickich oraz ewangelickich. W latach 1945-1990 leżało w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
W X wieku miasto było ważnym ośrodkiem ośrodkiem handlu z krajami słowiańskimi oraz centrum kultury w czasie tzw. odrodzenia ottońskiego. W ufundowanym w 937 r. opactwie św. Maurycego (gdzie potem w latach 1209 - 1509 wybudowano zachowaną do dziś katedrę) pochowany został cesarz Otto I. W XIII wieku Magdeburg należał do Ligi Hanzeatyckiej i liczył już 20 tys. mieszkańców. W mieście przez pewien czas uczył się Marcin Luter, od którego wystąpień w 1524 r. rozpoczęła się dla Magdeburga epoka reformacji. W 1631 r. w czasie trwania wojny trzydziestoletniej wojska cesarskie dokonały rzezi na protestanckich mieszkańcach miasta, którzy stanowili większość ludności. Magdeburg został wówczas także spalony. Po pokoju westfalskim został przydzielony pruskiej Brandenburgii. W latach 1680-1807 zostało siedzibą półautonomicznego księstwa Magdeburga, a po kongresie wiedeńskim stolicą prowincji Saksonia. Do połowy XIX wieku liczba ludności miasta wzrosła do prawie 350 tys.
Magdeburg poniósł ciężkie straty w czasie II wojny światowej. W 1945 r. w wyniku alianckich bombardowań zniszczeniu uległo 80% zabudowy miasta. Powojenna odbudowa przeprowadzona została w duchu socrealizmu, czego skutkiem stało się wyburzenie pozostałości wielu cennych zabytków. Z historycznej architektury miasta ocalona została katedra św. Katarzyny i św. Maurycego, niektóre kościoły oraz część rynku.
|
|
Źródło obrazów: wikipedia.pl